Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Vreau sa radiez un autoturism vandut
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Vreau sa radiez un autoturism vandut

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:

Acum 1 an am vandut o masina iar noul proprietar nu a trecut-o pe numele lui stiu asta pentru ca tocmai am primit o amenda de rovineta.
Am contestat amenda, dar ca sa nu mai primesc altele vreau sa radiez masina din circulatie. Am citit pe forumuri ca pot sa o radiez doar cu o hotarare judecatoreasca.

Ma intereseaza daca ma poate ajuta cineva cu actele care trebuie depuse (si la ce judecatorie la domiciliul meu sau al lui) si cam cat costa si dureaza toata operatia.
Eu am radiat masina de la financiar, am copie dupa contractul de vanzare-cumparare, fisa de inmatriculare si certificatul fiscal. Nu mai gasesc copia dupa cartea de identitate a respectivului dar am CNP-ul si seria trecute pe actele de mai sus. Persoana in cauza nu o mai pot contacta (am pierdut nr. odata cu telefonul).

Radierea unui autoturism se poate solicita atunci cand vehiculul a fost dezmembrat sau casat, dar si in cazul in care vehiculul a fost declarat furat ,cand propietarul nu mai doreste mentinerea vehicului in circulatie sau in cazul in care masina va fi exportata .
Radierea unui autoturism poate fi solicitata numai de catre proprietarul acestuia,calitate pe care dvs nu o mai detineti
Radierea unui autoturism din circulatie are ca si consecinta directa imposibilitatea acestuia de a mai fi utilizat si de a mai circula pe drumurile publice