Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Radiere auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Radiere auto

Buna ziua
Acum 6-7 ani am vandut un autoturism fara a intocmi nici un act din care sa rezulte vanzarea acestuia.
Mai mult, nu pot sa mai dau de acel cumparator.
Autoturismul este destul vechi si probabil nu se mai circula cu el.
Intrebarea este: ce solutii (temei legal) am pentru a nu mai mai plati impozit pt. un auto care nu-mi mai apartine?
Procesul de radiere auto presupune scoaterea din circulatie a autevehiculelor la cererea proprietarului, in cazul vanzarii sau casarii (predarii spre dezmembrare). Radierea autoturismului se face insa de catre autoritatea care a efectuat inmatricularea doar in cazul scoaterii definitive din circulatie a masinii.

Radierea autovehiculelor se va face doar la cererea proprietarului in cazul in care acesta poate face dovada dezmembrarii autovehicolului sau predarii acestuia unei firme specializate in dezmembrari, la vanzarea lui catre persoane sau firme din strainatate si scoaterea definitiva din tara a masinii, in cazul furtului sau, in cazul scoaterii din circulatie in vederea depozitarii in spatii adecvate prevazute de lege.
Vor fi de asemenea radiate din circulatie vehiculele declarate de catre administratiile locale fara stapan sau abandonate si care vor fi ridicate in termen de 30 de zile de la sesizare.
In urma radierii unui vehicul, ii este interzisa circulatia pe drumurile publice.

Deci, trebuie facuta o cerere catre Inspectoratul de politie/circulatie al Jud/Mun unde masina este inmatriculata de drept, prin care sa reiasa ca s-a incercat contactarea noului propietar si reavointa, etc... Apoi se va atasa toate copiile pe care le detineti legat de instrainarea masinii, copie dupa cerere facuta la serv.financiar sau poate copii dupa amenzile primite la domiciliu, precum ca s-a facut ceva in privinta cailor legale a radierii masinii.

Daca nu reusiti in acest mod va trebui sa-l radiati printr-o cerere de chemare in judecata, prin instanta de judecata.
Succes!
Constantin Alexandru Radu, Consilier juridic