avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit auto, masina nu mai exista
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit auto, masina nu mai exista

Sora mea a plecat in Anglia cu Matizul in 2007. Dupa 2 ani, legislatia britanica nefiind permisiva, a fost nevoita sa renunte la masina, nemaiavand voie sa o foloseasca pe teritoriul insular. Ca sa nu fie chiar in paguba, a dat-o in schimbul unui voucher unui dealer Chevrolet de acolo, folosindu-l in continuare pentru a cumpara o masina de la acesta. Nu era vorba de un program "RABLA" guvernamental, ci al firmei numite. Nu are nicio dovada ca a renuntat la masina, iar dealerul, inafara de voucherul de 1000 de lire, nu i-a dat nimic si nu vrea sa o faca.
In tot acest timp, ea a platit impozitul pe masina in Romania. Reprezentatul local de la finante nu vrea sa accepte suspendarea platii impozitului pana nu se duce cu o dovada ca masina nu mai exista, ceea ce nu e, din pacate, posibil. Presupun ca nici radierea nu se poate face fara dovada.
Dati-mi, va rog, o solutie, altfel va plati pana la moarte un impozit statului roman, in conditiile in care masina nu mai exista, iar ea nici macar nu mai locuieste, din 2007, in Romania.
Ultima modificare: Sâmbătă, 7 Ianuarie 2012
ContSters62689, utilizator
Cel mai recent răspuns: ContSters62689 , utilizator 18:59, 9 Ianuarie 2012
Din pacate exista un vid legislativ in aceasta privinta si de aceea nu aveti cum sa radiati masina. Sa speram totusi ai nostri guvernanti vor gasi o solutie si pentru aceste situatii delicate...insa tinand cont ca prin nesolutionarea problemei se strang bani la buget.....mai avem de asteptat.
Exista posibilitatea de radiere
Procedura necesita ca proprietarul de drept al autoturismului sa contacteze personal SPR evidenta auto sa detalieze speta sa probeze succesiunea de evenimente derulata in strainatate
Proprietarul autoturimsului aflat in evidenta autoritatii fiscale nationale,urmeaza sa redacteze declaratie pe proprie raspundere ca autoturismul nu se mai afla in posesia sa
SPR dupa verificarea evidentei proprii,poate emite dovada in baza careia autoritatea fiscala va dispune radierea auto
ynocentta a scris:

Exista posibilitatea de radiere
Procedura necesita ca proprietarul de drept al autoturismului sa contacteze personal SPR evidenta auto sa detalieze speta sa probeze succesiunea de evenimente derulata in strainatate
Proprietarul autoturimsului aflat in evidenta autoritatii fiscale nationale,urmeaza sa redacteze declaratie pe proprie raspundere ca autoturismul nu se mai afla in posesia sa
SPR dupa verificarea evidentei proprii,poate emite dovada in baza careia autoritatea fiscala va dispune radierea auto


nu se poate acest lucru, trec prin aceeasi situatie ba mai mult am si unele dovezi de instrainare si tot nu pot radia masina,momentan am deschis un proces civil pentru a o putea radia legal
@pirina
nu se poate acest lucru

Nu generalizati situatia dvs
Procesul de radiere auto presupune scoaterea din circulatie a autevehiculelor la cererea proprietarului, in cazul vanzarii , casarii (predarii spre dezmembrare),furtului sau in alte situatii prevazute de lege
Radierea autoturismului se face de catre autoritatea care a efectuat inmatricularea doar in cazul scoaterii definitive din circulatie a masinii.
Radierea autovehiculelor se face doar la cererea proprietarului in cazul in care acesta poate face dovada dezmembrarii autovehicolului sau predarii acestuia unei firme specializate in dezmembrari, la vanzarea lui catre persoane sau firme din strainatate si scoaterea definitiva din tara a masinii, in cazul furtului sau, in cazul scoaterii din circulatie in vederea depozitarii in spatii adecvate prevazute de lege.
Fosta proprietara a Matizului care a plecat in 2007 in Anglia poate face dovada legala ca a parasit teritoriul national si cu vaucerul mentionat poate proba predarea acestuia
SPR in baza documentelor mentionate , a dovezii ca datele de identificare ale auto mentionate in vaucerul emis in Anglia nu se mai afla in evidenta in Romania,elibereaza dovada in baza careia autoritatea fiscala dispune radierea,ulterior achitarii debitelor in evidenta
Multumesc pentru pareri!
Tocmai asta e problema, voucherul a fost folosit, nu mai exista, si niciun alt doc doveditor. Credeti ca o declaratie pe propria raspundere ar rezolva ceva?
Scuzati-mi necunoasterea, ce organ e SPR?

Alte discuții în legătură

Radiere auto romulus27 romulus27 buna ziua pana de curand am avut o masina si am duso la un remat. de acolo miau dat un certificat de distrugere fara voucher pt ca am datorie la ... (vezi toată discuția)
Cum radiez fiscal masina costelpandele costelpandele buna ziua in urma cu un am am cumparat o masina toate actele in regula am inscriso la primarie totul in regula dar in perioada urmatoare am avariato destul ... (vezi toată discuția)
Radiere masina fara certificat de dezmembrare theogrigore theogrigore Va prezint situatia foarte pe scurt. Tatal meu (decedat in noiembrie 2018) avea un autorism vechi care statea in curtea casei. Acum 3 luni, mama mea a dat ... (vezi toată discuția)