Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit auto, masina nu mai exista
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit auto, masina nu mai exista

Sora mea a plecat in Anglia cu Matizul in 2007. Dupa 2 ani, legislatia britanica nefiind permisiva, a fost nevoita sa renunte la masina, nemaiavand voie sa o foloseasca pe teritoriul insular. Ca sa nu fie chiar in paguba, a dat-o in schimbul unui voucher unui dealer Chevrolet de acolo, folosindu-l in continuare pentru a cumpara o masina de la acesta. Nu era vorba de un program "RABLA" guvernamental, ci al firmei numite. Nu are nicio dovada ca a renuntat la masina, iar dealerul, inafara de voucherul de 1000 de lire, nu i-a dat nimic si nu vrea sa o faca.
In tot acest timp, ea a platit impozitul pe masina in Romania. Reprezentatul local de la finante nu vrea sa accepte suspendarea platii impozitului pana nu se duce cu o dovada ca masina nu mai exista, ceea ce nu e, din pacate, posibil. Presupun ca nici radierea nu se poate face fara dovada.
Dati-mi, va rog, o solutie, altfel va plati pana la moarte un impozit statului roman, in conditiile in care masina nu mai exista, iar ea nici macar nu mai locuieste, din 2007, in Romania.
ContSters62689, utilizator
SPR=serviciul politie rutiera
Pentru vauchjer exista posibilitatea sa faceti dovada ,solicitand emitentului sa va elibereze inscris doveditor
ynocentta, utilizator
Am intrebat despre SPR, gandindu-ma ca este cel care elibereaza numere de inmatriculare (cel cu nume lung si complicat). Deci nu este aceeasi autoritate.
Cat despre voucher, sora mea a incercat sa ceara o dovada, dar nu a avut succes. In multe lucruri, englezii sunt mai birocrati chiar decat romanii. Si acolo nu merge cu spaga.
Sa inteleg ca declaratia pe proprie raspundere nu prea ar avea sanse de reusita?!
Multumesc!