avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 633 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... radiere auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

radiere auto

buna ziua
pana de curand am avut o masina si
am duso la un remat.
de acolo miau dat un certificat de distrugere
fara voucher pt ca am datorie la impozit.
Va rog sami spuneti si mie daca pot scoate masina
din circulatie si ce acte imi trebuie.
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 15:41, 12 Septembrie 2012
Procedura de radiere auto presupune scoaterea din circulatie a autevehiculelor la cererea proprietarului, in cazul vanzarii sau casarii (predarii spre dezmembrare).
Radierea autovehiculelor se face la cererea proprietarului in cazul in care acesta poate face dovada dezmembrarii autovehicolului sau predarii acestuia unei firme specializate in dezmembrari
Contacttai persoanl SPR evidenta auto si in baza certificatului de distrugere autoritatea va dispune radierea acesteia din circulatie
Pentru radierea din evidenta autoritatii fiscale este necesar initial achitarea impozitului aferent vehicul,dupa care autoritatea va dispune radierea din evidenta

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit auto, masina nu mai exista ContSters62689 ContSters62689 Sora mea a plecat in Anglia cu Matizul in 2007. Dupa 2 ani, legislatia britanica nefiind permisiva, a fost nevoita sa renunte la masina, nemaiavand voie sa o ... (vezi toată discuția)
Cum radiez fiscal masina costelpandele costelpandele buna ziua in urma cu un am am cumparat o masina toate actele in regula am inscriso la primarie totul in regula dar in perioada urmatoare am avariato destul ... (vezi toată discuția)
Radiere auto boglaz boglaz Buna ziua Acum 6-7 ani am vandut un autoturism fara a intocmi nici un act din care sa rezulte vanzarea acestuia. Mai mult, nu pot sa mai dau de acel ... (vezi toată discuția)