Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... radiere auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

radiere auto

buna ziua
pana de curand am avut o masina si
am duso la un remat.
de acolo miau dat un certificat de distrugere
fara voucher pt ca am datorie la impozit.
Va rog sami spuneti si mie daca pot scoate masina
din circulatie si ce acte imi trebuie.
Va multumesc
Procedura de radiere auto presupune scoaterea din circulatie a autevehiculelor la cererea proprietarului, in cazul vanzarii sau casarii (predarii spre dezmembrare).
Radierea autovehiculelor se face la cererea proprietarului in cazul in care acesta poate face dovada dezmembrarii autovehicolului sau predarii acestuia unei firme specializate in dezmembrari
Contacttai persoanl SPR evidenta auto si in baza certificatului de distrugere autoritatea va dispune radierea acesteia din circulatie
Pentru radierea din evidenta autoritatii fiscale este necesar initial achitarea impozitului aferent vehicul,dupa care autoritatea va dispune radierea din evidenta