Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... nesemnarea carnetului de somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

nesemnarea carnetului de somaj

Am intrat in somaj si acuma as avea o problema caci trebuie sa plec din tara pe un termen de 2 luni.Intrebarea ar fi daca mai primesc somaj sau daca poate sa semneze altcineva (grad de rudenie 1) in locul meu?
Trebuie anuntata la somaj plecarea din tara.
Carnetul de munca nu se semneaza lunar de catre somer. Somerul se prezinta cu C.I/B.I si cu carnetul de somer pt. a fi vizat.
Faceti la AJOFM o cerere, vi se va suspenda acordarea somajului pe perioda plecarii din tara si apoi veti face cerere de repunere in plata.
Si vizarea acestui carnet se face lunar?As vrea ca in timpul de 2 luni de zile cat sunt plecat in strainatate familia mea sa primeasca acest ajutor de somaj.Multumesc
Vizarea carnetului se face lunar.