Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... nesemnarea carnetului de somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

nesemnarea carnetului de somaj

Am intrat in somaj si acuma as avea o problema caci trebuie sa plec din tara pe un termen de 2 luni.Intrebarea ar fi daca mai primesc somaj sau daca poate sa semneze altcineva (grad de rudenie 1) in locul meu?
Sa inteleg ca in cazul neprezentarii la viza lunara se suspenda plata indemnizatiei. Dar in momentul cand persoana in cauza face cerere in termen de 60 zile de la neprezentare se reia plata indemnizatiei?
Sper ca nu am interpretat iara gresit legea:)
Va multumesc anticipat
da, daca face cerea in maxim 60 de zile de la data suspendarii platii, se va repune in plata.
perioada de acordare a somajului nu se preklungeste cu aceasta perioada de suspendare.