avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 577 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa inmatriculare auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa inmatriculare auto

Buna ziua.

Avand in vedere ca Romania a pierdut procesul la curtea Europeana cu taxa de inmatriculare , tot mai trebuie platita aceasta taxa ?

Am si eu o masina cumparata de un din Austria an si asi vrea sa o inmatriculez.

Ce pot face sa nu mai platesc taxa de inmatriculare , avand in vedere ca e o taxa ilegala.

Am vreo sansa ? B-)

Multmesc anticipat ptr raspunsuri
acum se numeste taxa de mediu , care se calculeaza in fuctie de capacitatea cilindrica a motorului , norma de poluare EURO 1,2,3,4...etc...si noxele emise .
o sa o platiti taxa la imatriculare .
nu stiu daca aceasta taxa se recupereaza integral prin instanta .
Multumesc

Dar am citit tot aici pe site caci indiferent cum se numeste taxa tot ilegala este.
Si nu inteleg de ce trebuie platita inca ,ca apoi sa deschid un proces ptr. recuperarea ei , chiar si partial doar.#-o
Din pacate... oricat este de ilegala sau condamnata, statul nu a renuntat la aceasta aberatie. Prin urmare, intai trebuie sa o achiti si apoi sa te judeci pentru recuperarea ei. Desi se stie bine ca nu au niciun temei legal sa o perceapa, nu da nimeni inapoi in a le incasa... un non-sens authton pe banii cetateanului... Ah, si inca 2 chestiuni: prima, taxa nu se restituie de buna voie - adica merg pe principiul :" nelegala, oricum... dar sa mi-o ia prin procese, poate pe parcurs se satura si renunta (sau mor?!!)" si 2. desi nelegala si cu toate ca nu vor sa renunte la ea (n.m maxima aberatie !) au emis anul acesta un OG - 8/2014 pentru modificarea si completarea unor acte normative si alte masuri fiscal-bugetare, care zice si mai "bine":

Astfel, textul art. XV din OUG nr. 8/2014 dispune:
”(1) Plata sumelor prevazute prin hotarari judecatoresti avand ca obiect restituirea taxei pe poluare pentru autovehicule si a taxei pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, dobanzile calculate pana la data platii integrale si cheltuielile de judecata, precum si alte sume stabilite de instantele judecatoresti, devenite executorii pana la data de 31 decembrie 2015, se va realiza pe parcursul a 5 ani calendaristici, prin plata in fiecare an a 20% din valoarea acestora.

Deci... daca e bal, bal sa fie... insa pe buzunarul cui?

Procedura prevede o cerere administrativa "de debut" adresata organului fiscal, prin care solicitati restituirea platilor efectuate si, dupa ce NU va raspund, actiune in contencios administrativ pentru restituire. Apoi, NU vor executa de buna voie treaba si va trebui un Executor judecatoresc - sa le puna in executare. Apoi vor face contestatie la executare (ca asa e treaba...) si tot asa... Oricum... va doresc MAXIM SUCCES!
aveti dreptate , si nu prea(asta nu inseamna ca sunt Gigi Contra).

UE face legi pentru alte tari , dar spatiul lor in protejeaza cat se poate de mult .
in Romania , parcul auto s-a marit asa de mult incat nu mai poti merge nici pe trotuar. majoritatea masinilor sunt aduse de afara , si sunt uzate....nu folosite , uzate .

ca sa se poata circula pe drumurile publice (spre exemplu in Germania) , cu o masina mai veche de 10 ani , cu norma de poluare Euro 3 , taxele lor sunt goaznic de scumpe(lucru necondamnabil la ei) , si in ideea de a scapa de fiarele vechi , care provoaca costuri uriase , au lasat liber la piatza de vanzari auto vechi , in sensul de a elibera spatiul pentru innoirea parcului auto la ei .
in mod logic , est-europenii avand privilegiul de a-si lua o masina nemteasca , achizitioneaza o masina veche cu euro 3 , si polueaza Romania fara probleme.
acum , de ce cetatenii Romaniei sa inghita noxele masinilor nemtesti ? prin aceasta taxa legala sau ilegala, Romania incearca sa descurajeze introducerea unor anumite categorii de vechituri pe teritoriul nostru .
gandind logic , statul Roman , cu ce greseste daca vrea sa respinga anumite impuneri ale UE?

ultima noastra achizitie , a fost anul trecut . am luat 2 camioane Mercedes Actros euro 6 , iar taxa de poluare a fost de 120 euro. comparativ cu un Euro 3 , taxa de poluare era 31000 euro .
=D>=D>=D>

Multumesc

#-o#-o#-o

Alte discuții în legătură

Taxa auto iulian.ciucar iulian.ciucar caut un avocat sa imi sustina cauza in fata unei instanta din orasul Curtea de Arges unde imi am domicilui. Speta este urmatoarea: Detin o masina ... (vezi toată discuția)
Taxa inmatriculare auto tunet1 tunet1 Buna ziua! Imi poate spune cineva despre noua taxa de inmatriculare? Am o masina din 1996 cu norma euro:EURO 2 si vreau sa stiu daca viitorul cumparator va ... (vezi toată discuția)
Va rog ....un raspuns !!! canadianul78 canadianul78 In sfarsit am descoperit un site excelent ....m-am saturat de pareri neavizate si luate in necunostinta de cauza . va multumesc ca existati si va doresc viata ... (vezi toată discuția)