avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 850 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Numere false si masina neinmatriculata
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Numere false si masina neinmatriculata

am si eu o intrebare . pe data de 24 am fost prins conducand o masina neinmatriculata si cu numere provizorii false.. eu nu am mai avut nici un atecedent penal sau puncte la permis fiind primea mea abatere .. insa in mai abia fac 1 an de vechime la permis.. intrebarea mea este : ce pedeapsa pot primi? adic permisul meu va fi anulat sau suspendat? mai ales ca acucm sa schimbat codul penal si nu stiu ...
Cel mai recent răspuns: Ioan Ciobanu , Expert judiciar 15:02, 8 Aprilie 2014
Pedeapsa o va stabili instanta in functie de probele dosarului. Permisul se va anula . La interval de un an de la ramjanerea definitiva a sentintei puteti face din nou scoala de soferi si veti da din nou examen pt. permis.
dar dovada pentru ce am primit? am primit dovada insa a fost fara drept de a conduce
o sa fie ceruta in instanta ca proba . sa nu o distrugi ca o sa ai alte probleme .

dar ce a fost in capul tau sa faci asta ? este o abatere grava .
eu nu am condus . abia am fost luat o masina de la cineva si aveam probleme cu directia. am luato doar sa o vand sa o fac sa o vand. si politia am avut un noroc grozav ca eu stau la 100 de m de unde ma oprit politia. o duceam la un mecanic am incercat sa-i explic domnului politist sa mearga cu mine sa vadac am am vorbit si tot sa ma duc sa fac directia care mai aveam doar vreo 200 de m pana la atelierul domnului. insa nu... eu mai puteam scoate un set de numere rosii insa nu le-am scos deoarece nu m gndeam ca dau masina in o luna
Maximalexandru a scris:

eu nu am condus . abia am fost luat o masina de la cineva si aveam probleme cu directia. am luato doar sa o vand sa o fac sa o vand. si politia am avut un noroc grozav ca eu stau la 100 de m de unde ma oprit politia. o duceam la un mecanic am incercat sa-i explic domnului politist sa mearga cu mine sa vadac am am vorbit si tot sa ma duc sa fac directia care mai aveam doar vreo 200 de m pana la atelierul domnului. insa nu... eu mai puteam scoate un set de numere rosii insa nu le-am scos deoarece nu m gndeam ca dau masina in o luna



mai devreme spuneai ca tu ai fost prins la volan , acum ai alta versiune .
dar sti cum zice omul ... " nu ma prinde tocmai pe mine ".

eu doar pentru o bere bauta cu pofta , dupa ce am venit dintr-o cursa de 7000 de km , la cativa metri de casa se afla carciuma , tot am fost parcat tocmai cand nu ma asteptam .






Egalitatea în drepturi
ARTICOLUL 16

(1) Cetăţenii sunt egali în faţa legii şi a autorităţilor publice, fără privilegii şi fără discriminări.

(2) Nimeni nu este mai presus de lege.

Alte discuții în legătură

Numere rosii expirate! chucky_florin chucky_florin in dimineata zilei de 1 octombrie la ora la care trebuia sa plec la munca am ramas fara benzina la masina ,ca sa ma incadrez in timp si sa nu intarzi la munca ... (vezi toată discuția)
Circulatie cu numere false cu masina neinmatriculata nciuncanu nciuncanu buna ziua am condus o masina adusa de dincolo si mi au expirat nr si am pus alte nr rosi de pe alta masina a mea dar expirate si ma oprit politia si mi a facut ... (vezi toată discuția)
Conducere fara permis si cu numere rosii expirate Iulian111 Iulian111 Pe data de 02.04.2017 un \"prieten\" A condus o mașină cu numere roșii expirate si fara permis (precizez ca era masina lui) l-a oprit poliția si a zis ca ... (vezi toată discuția)