Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Numere false si masina neinmatriculata
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Numere false si masina neinmatriculata

am si eu o intrebare . pe data de 24 am fost prins conducand o masina neinmatriculata si cu numere provizorii false.. eu nu am mai avut nici un atecedent penal sau puncte la permis fiind primea mea abatere .. insa in mai abia fac 1 an de vechime la permis.. intrebarea mea este : ce pedeapsa pot primi? adic permisul meu va fi anulat sau suspendat? mai ales ca acucm sa schimbat codul penal si nu stiu ...
Pedeapsa o va stabili instanta in functie de probele dosarului. Permisul se va anula . La interval de un an de la ramjanerea definitiva a sentintei puteti face din nou scoala de soferi si veti da din nou examen pt. permis.
dar dovada pentru ce am primit? am primit dovada insa a fost fara drept de a conduce
o sa fie ceruta in instanta ca proba . sa nu o distrugi ca o sa ai alte probleme .

dar ce a fost in capul tau sa faci asta ? este o abatere grava .
eu nu am condus . abia am fost luat o masina de la cineva si aveam probleme cu directia. am luato doar sa o vand sa o fac sa o vand. si politia am avut un noroc grozav ca eu stau la 100 de m de unde ma oprit politia. o duceam la un mecanic am incercat sa-i explic domnului politist sa mearga cu mine sa vadac am am vorbit si tot sa ma duc sa fac directia care mai aveam doar vreo 200 de m pana la atelierul domnului. insa nu... eu mai puteam scoate un set de numere rosii insa nu le-am scos deoarece nu m gndeam ca dau masina in o luna
Maximalexandru a scris:

eu nu am condus . abia am fost luat o masina de la cineva si aveam probleme cu directia. am luato doar sa o vand sa o fac sa o vand. si politia am avut un noroc grozav ca eu stau la 100 de m de unde ma oprit politia. o duceam la un mecanic am incercat sa-i explic domnului politist sa mearga cu mine sa vadac am am vorbit si tot sa ma duc sa fac directia care mai aveam doar vreo 200 de m pana la atelierul domnului. insa nu... eu mai puteam scoate un set de numere rosii insa nu le-am scos deoarece nu m gndeam ca dau masina in o luna

mai devreme spuneai ca tu ai fost prins la volan , acum ai alta versiune .
dar sti cum zice omul ... " nu ma prinde tocmai pe mine ".

eu doar pentru o bere bauta cu pofta , dupa ce am venit dintr-o cursa de 7000 de km , la cativa metri de casa se afla carciuma , tot am fost parcat tocmai cand nu ma asteptam .

Egalitatea în drepturi
ARTICOLUL 16

(1) Cetăţenii sunt egali în faţa legii şi a autorităţilor publice, fără privilegii şi fără discriminări.

(2) Nimeni nu este mai presus de lege.