Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Drepturile de autor
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Drepturile de autor

Doresc sa imi deschid un site de matematica prin care sa ma adresez parintior care isi ajuta copii la temele de acasa la matematica si ma intereseaza in ce masura ma pot folosi (ca mod de inspiratie) de exemple de exercitii si probleme care au fost publicate in culegeri si manuale. Pot folosi astfel de informatii? In ce masura sunt protejate de legea drepturilor de autor?
Spre exemplu daca dau exemplu pe site-ul meu un exercitiu simplu gen 2x+1=0 ?
Acest exercitiu apare in zeci de manuale si culegeri si nu am de unde stii cine este autorul.
Daca exemplele sunt triviale, nu au drepturi de autor. Insa daca faceti copy/paste la un sir de 10 ecuatii mai putin triviale, poate fi violare a drepturilor de autor.
tgeorgescu, utilizator
Pai si de unde stiu daca sunt sau nu triviale? Spre exemplu sunt ecuatii standard care nu au autor (adica nu este mentionat nicaieri) si sunt folosite in toate manualele si culegerile gen 3x+1=0. Sau mai este cazul in care ma inspir dintr-un manual si schimb un plus sau un minus sau niste numere dar daca fac putina cercetare gasesc exercitiul sub forma respectiva in alta culegere.