Forum Discuţii juridice Executare silită Perioada prescriptie
Discuție deschisă în Executare silită

Perioada prescriptie

In februarie 2010 am inteles ca banca la care am contractat un credit pentru nevoi personale a vandut creditul unei firme de recuperari. Pana in prezent, timp de 4 ani si o luna, deja, am primit doar simple notificari postale (fara confirmare de primire) si nici nu sa intreprins vreo actiune de dare in judecata impotriva mea. Intrabarea mea este: sa implinit termenul de prescriptie?, sau mai poate aceasta firma de recuperari sa foloseasca organele statului pentru a ma executa silit? Presupun ca daca putea ar fi facuto in tot acest timp, iar termenul de prescriptie nu este pentru fiecare rata in parte deoarece banca a vandut creanta firmei de recuperari ceea ce dovedeste automat ca intreg creditul a fost declarat scadent anticipat.
Intrebarea este: Sa indeplinit termenul de prescriptie?
gi-jane2, moderator
Tinand cont de conditiile pe care le-ati prezentat, raspunsul la intrebarea adresata este ca:
DA, dreptul la actiune al acestora, referitor la executarea silita, este prescris.
un credit bancar poate fi vandut unei firme de recuperari fara ca acesta sa fie declarat scadent anticipat?
[editat] trebuie sa va notifice cesiunea, ca dumneavoastra sa stiti cine este noul creditor. :)
[editat]
Dvs. aveti o datorie fata de banca, iar acestia (banca), pentru a nu mai pierde timpul cu dumneavoastra in instanta a hotarat sa vanda dreptul de creanta unei firme care se ocupa cu ,,recuperari''. Aproape oricine putea sa cumpere acea creanta, nu doar o firma specializata. Prin cesiune, cumparatorul devine noul creditor. Asta ca sa intelegeti despre ce este vorba.
gi-jane2, moderator
Am inteles. Totusi, ca sa fu lamurita, in februarie 2010 am inteles ca am primit o simpla notificare postala prin care am fost notificat ca am de plata o suma de bani ceea ce reprezenta intreaga valoare a creditului. In mod logic inseamna ca la 1 februarie 2010 am avut de plata o suma de plata care reprezenta intreaga valoare a creditului, deducand de aici ca prescriptia a inceput sa curga nu de la acea data sau poate mai devreme cand sa nascut dreptul bancii de a ma executa silit. Acum suntem in martie 2014, deci au trecut 4 ani si 2 luni aproape ceea ce rezulta ca datoaria poate fi considerata ca fiind prescrisa. Corect?
Termenul de prescriptie incepe sa curga de la data de la care creanta a devenit scadenta. Pentru fiecare rata exista un termen diferit de prescriptie.