Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt calificat - discutii pedeapsa aplicata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt calificat - discutii pedeapsa aplicata

Buna ziua . Am o intrebare pentru cei care cunosc mai bine sistemul de justitie .
Acum cateva luni mi-a fost furata si distrusa masina . De un tip recidivist , iertat de 4 ori de justitie , toate pedepsele le-a luat prin suspendare .
Acum a luat 2 ani prin privare de libertate . Bine inteles a depus recurs.
S-a judecat recursul si acum astept sentinta finala .
In mod uluitor , procurorul a recomandat judecatorilor sa ii fie data sentinta prin suspendare .
El ia furat cheia lu tata de la masina si a venit in parcare la bloc la mine si mi-a furat masina .

O intrebare . Daca el este judecat pentru FURT CALIFICAT , de ce el primeste 2 ani , in situatia in care lugea spune foarte clar :
i) prin efracţie, escaladare sau prin folosirea fără drept a unei chei adevărate ori a unei chei mincinoase,
se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 15 ani.

Cand minimul de pedeapsa este de 3 ani , de ce el primeste 2 ?

Ar fi chiar culmea sa primeasca a 5-a oara tot prin suspendare .......
pentru ca acum se judeca dupa noul cod si are alta incadrare.
nu inteleg de ce nu i se da si suspendarea prin adunare deoarece asa se procedeaza corect.
eu unul nu cred ca va scapa de pedeapsa cu executare.
Daca e recidivist nu se poate aplica o pedeapsa cu suspendare.
in romania vezi cazuri de omor calificat sa scape cu suspendare :-j
mi-e greu sa cred ca pentru omor calificat s-a dat cu suspendare.
O singua pedeapsa am vazut la Oradea dar cred ca a declarat parchetul apel.
Nu sunt sigur cu apelul.

In rest, nu am auzit de alta pedeapsa cu suspendare pentru omor.

In cazul userului recidiva impiedica suspendarea.