avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 856 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt calificat - discutii pedeapsa aplicata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt calificat - discutii pedeapsa aplicata

Buna ziua . Am o intrebare pentru cei care cunosc mai bine sistemul de justitie .
Acum cateva luni mi-a fost furata si distrusa masina . De un tip recidivist , iertat de 4 ori de justitie , toate pedepsele le-a luat prin suspendare .
Acum a luat 2 ani prin privare de libertate . Bine inteles a depus recurs.
S-a judecat recursul si acum astept sentinta finala .
In mod uluitor , procurorul a recomandat judecatorilor sa ii fie data sentinta prin suspendare .
El ia furat cheia lu tata de la masina si a venit in parcare la bloc la mine si mi-a furat masina .

O intrebare . Daca el este judecat pentru FURT CALIFICAT , de ce el primeste 2 ani , in situatia in care lugea spune foarte clar :
i) prin efracţie, escaladare sau prin folosirea fără drept a unei chei adevărate ori a unei chei mincinoase,
se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 15 ani.

Cand minimul de pedeapsa este de 3 ani , de ce el primeste 2 ?

Ar fi chiar culmea sa primeasca a 5-a oara tot prin suspendare .......
Cel mai recent răspuns: dumutaadrianred , utilizator 07:33, 2 Aprilie 2014
pentru ca acum se judeca dupa noul cod si are alta incadrare.
nu inteleg de ce nu i se da si suspendarea prin adunare deoarece asa se procedeaza corect.
eu unul nu cred ca va scapa de pedeapsa cu executare.
Daca e recidivist nu se poate aplica o pedeapsa cu suspendare.
in romania vezi cazuri de omor calificat sa scape cu suspendare :-j
mi-e greu sa cred ca pentru omor calificat s-a dat cu suspendare.
O singua pedeapsa am vazut la Oradea dar cred ca a declarat parchetul apel.
Nu sunt sigur cu apelul.

In rest, nu am auzit de alta pedeapsa cu suspendare pentru omor.

In cazul userului recidiva impiedica suspendarea.

Alte discuții în legătură

Sub influenta alcoolului la volan - recidiva/consecinte cezar_bn cezar_bn buna as dori sa va intreb si eu pe careva ce sanse am sa nu fac puscarie,am avut cu suspendare si acum mau prins iara baut la volan si miau dat o sentinta cu ... (vezi toată discuția)
Omorul calificat daniela2276 daniela2276 instanta de fond a dat sentinta :4 ani cu suspendare.la curtea de apel sentinta s-a schimbat in 4 ani cu executare. intrebarea este daca la inalta curte se ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, unor prieteni de familie li s-a spart chioșcul noaptea ... Georgiana Preoteasa Georgiana Preoteasa Bună ziua, unor prieteni de familie li s-a spart chioșcul noaptea iar hoții au furat 14 pachete de țigări, niște semințe și dulciuri. Ce pedeapsă este ... (vezi toată discuția)