Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu de baza lunar brut
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu de baza lunar brut

Buna seara,

Exista obligatia stabilirii salariului de baza lunar brut pentru asistent medical generalist din mediul privat la cel putin cel din sistemul bugetar? Multumesc! O seara buna!
Nu exista nicio astfel de obligatie.

Angajatorul are obligatia de a stabili un salariu de incadrare cel putin egal cu salariul minim brut pe economie.

Cornel Vasile, Consilier juridic
Daca lucreaza la o clinica privata atunci are dreptul la cel putin salariul minim pe economie.
Daca e angajata la un agent de munca temporara (firma privata) in baza unui CMT dar isi desfasoara activitatea intr-o unitate de stat, atunci are dreptul la salariul si sporurile aferente unitatii de stat.
Buna ziua! Pentru un asistent medical generalist care a promovat in grad de asistent medical generalist principal care este codul cor? Multumesc! O zi buna!
Codul este 222101 - Asistent medical generalist