Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Purtarea EIP dupa orele de program
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Purtarea EIP dupa orele de program

Unii angajati poarta EIP dupa orele de program . Ce masuri se pot lua?
Se pot face mentiuni in ROI, referitor la acest aspect si se pot stabili sanctiuni administrative, in urma efectuarii unei anchete administrative.
Neinlocuirea EIP atunci cand este deteriorat, contravine prevederilor Legii ssm nr.319/ 2006
-art.13 În vederea asigurării condiţiilor de securitate şi sănătate în muncă şi pentru prevenirea accidentelor de muncă şi a bolilor profesionale, angajatorii au următoarele obligaţii:
r) să asigure echipamente individuale de protecţie;
-art.23 (1) În mod deosebit, în scopul realizării obiectivelor prevăzute la art. 22, lucrătorii au următoarele obligaţii:
b) să utilizeze corect echipamentul individual de protecţie acordat şi după utilizare, să îl înapoieze sau să îl pună la locul destinat pentru păstrare.
Angajatorul este obligat sa asigure EIP pentru lucratori, iar lucratorii au obligatia sa utilizeze corect EIP din dotare.