Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Acordare Echipament de Protectie
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Acordare Echipament de Protectie

Bună ziua,

Legislația SSM stipulează undeva concret obligativitatea prin care angajatul trebuie să semneze personal Fișa de evidență a materialelor de inventar? Sau angajatorul este obligat să facă dovada acordării echipamentului de protecție și prin alte metode:
De ex: Într-o societate cu mulți angajați, eliberarea EIP să se facă pe baza de tabel comun către conducătorul locului de muncă. Acesta la rândul lui întocmește un tabel de predare, unde semnează la primire fiecare lucrător penru fiecare echipament de protecție.
Până acum, la dosarul de cercetare a unui AM includeam această fișă de evidență a materialelor de inventar, chiar dacă niciunde nu scrie că această fișă trebuie să fie prezentă la dosar.

Mulțumesc
Legea ssm nr 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare mentioneaza:
-art.13 În vederea asigurării condiţiilor de securitate şi sănătate în muncă şi pentru prevenirea accidentelor de muncă şi a bolilor profesionale, angajatorii au următoarele obligaţii:
r) să asigure echipamente individuale de protecţie;
s) să acorde obligatoriu echipament individual de protecţie nou, în cazul degradării sau al pierderii calităţilor de protecţie.
Cerintele minime de securitate si sanatate pentru dotarea lucratorilor cu EIP aprobate prin HG nr.1048 din 9 august 2006 mentioneaza:
-art. 7 Conditiile de utilizare a echipamentului individual de protectie, in special durata
purtarii, sunt determinate in functie de gravitatea riscului, frecventa expunerii la risc,
caracteristicile postului de lucru al fiecarui lucrator si de performanta echipamentului individual de protectie.
-art. 10 (1) Echipamentul individual de protectie se distribuie gratuit de angajator, care
asigura buna sa functionare si o stare de igiena satisfacatoare prin intermediul intretinerii,
repararii si inlocuirilor necesare.
-art. 14 (1) Inainte de a alege echipamentul individual de protectie, angajatorul trebuie sa
evalueze daca echipamentul individual de protectie pe care intentioneaza sa il foloseasca
indeplineste cerintele prevazute la art. 5 si 6.
(2) Aceasta evaluare cuprinde:
a) analiza si evaluarea riscurilor care nu pot fi evitate prin alte mijloace;
b) definirea caracteristicilor pe care trebuie sa le posede echipamentul individual de protectie
pentru a fi eficace impotriva riscurilor prevazute la lit. a), luandu-se in considerare orice riscuri pe care le poate crea echipamentul in sine;
c) compararea caracteristicilor echipamentului individual de protectie disponibil cu
caracteristicile prevazute la lit. b).
In practica, tinand cont de prevederile susmentionate precum si de prevederile din anexele la HG (sortimente de EIP necesare), angajatorul intocmeste Lista cu sortimentele de EIP pe locuri de munca/ posturi de lucru/ meserii, durata de serviciu, etc. Lista aceasta este anexa la Contractul colectiv de munca incheiat la nivel de firma.
Modul cum se distribuie lucratorilor EIP se stabileste prin decizie interna a angajatorului (fisa de inventar, sub semnatura, tabel nominal, sub semnatura, etc.)
HG nr.1425/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare - Norme metodologice de aplicare a legii ssm nr.319/ 2006 mentioneaza:
-art. 122 (1) Cercetarea evenimentelor se va finaliza cu intocmirea unui dosar, care va cuprinde:
c) nota de constatare la fata locului .... existenta sau inexistenta echipamentului individual de protectie .....
g) copii ale actelor si documentelor necesare pentru elucidarea imprejurarilor si a cauzelor reale ale evenimentului,
In baza acestor prevederi este solicitata in cadrul cercetarii unui AM, lista interna cu sortimentele de EIP care se acorda si dovada primirii de catre lucrator a sortimentelor de EIP prevazute in Lista interna a firmei privind dotarea cu EIP.
Vă mulțumesc

gigipopa a scris:

Legea ssm nr 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare mentioneaza:
-art.13 În vederea asigurării condiţiilor de securitate şi sănătate în muncă şi pentru prevenirea accidentelor de muncă şi a bolilor profesionale, angajatorii au următoarele obligaţii:
r) să asigure echipamente individuale de protecţie;
s) să acorde obligatoriu echipament individual de protecţie nou, în cazul degradării sau al pierderii calităţilor de protecţie.
Cerintele minime de securitate si sanatate pentru dotarea lucratorilor cu EIP aprobate prin HG nr.1048 din 9 august 2006 mentioneaza:
-art. 7 Conditiile de utilizare a echipamentului individual de protectie, in special durata
purtarii, sunt determinate in functie de gravitatea riscului, frecventa expunerii la risc,
caracteristicile postului de lucru al fiecarui lucrator si de performanta echipamentului individual de protectie.
-art. 10 (1) Echipamentul individual de protectie se distribuie gratuit de angajator, care
asigura buna sa functionare si o stare de igiena satisfacatoare prin intermediul intretinerii,
repararii si inlocuirilor necesare.
-art. 14 (1) Inainte de a alege echipamentul individual de protectie, angajatorul trebuie sa
evalueze daca echipamentul individual de protectie pe care intentioneaza sa il foloseasca
indeplineste cerintele prevazute la art. 5 si 6.
(2) Aceasta evaluare cuprinde:
a) analiza si evaluarea riscurilor care nu pot fi evitate prin alte mijloace;
b) definirea caracteristicilor pe care trebuie sa le posede echipamentul individual de protectie
pentru a fi eficace impotriva riscurilor prevazute la lit. a), luandu-se in considerare orice riscuri pe care le poate crea echipamentul in sine;
c) compararea caracteristicilor echipamentului individual de protectie disponibil cu
caracteristicile prevazute la lit. b).
In practica, tinand cont de prevederile susmentionate precum si de prevederile din anexele la HG (sortimente de EIP necesare), angajatorul intocmeste Lista cu sortimentele de EIP pe locuri de munca/ posturi de lucru/ meserii, durata de serviciu, etc. Lista aceasta este anexa la Contractul colectiv de munca incheiat la nivel de firma.
Modul cum se distribuie lucratorilor EIP se stabileste prin decizie interna a angajatorului (fisa de inventar, sub semnatura, tabel nominal, sub semnatura, etc.)
HG nr.1425/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare - Norme metodologice de aplicare a legii ssm nr.319/ 2006 mentioneaza:
-art. 122 (1) Cercetarea evenimentelor se va finaliza cu intocmirea unui dosar, care va cuprinde:
c) nota de constatare la fata locului .... existenta sau inexistenta echipamentului individual de protectie .....
g) copii ale actelor si documentelor necesare pentru elucidarea imprejurarilor si a cauzelor reale ale evenimentului,
In baza acestor prevederi este solicitata in cadrul cercetarii unui AM, lista interna cu sortimentele de EIP care se acorda si dovada primirii de catre lucrator a sortimentelor de EIP prevazute in Lista interna a firmei privind dotarea cu EIP.