Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Extras carte funciara
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Extras carte funciara

De cand se emit extrase de carte funciara cu semnatura digitala ?
Aceaata semnatura digitala inlocuieste semnatura clasica si stampila ?
Conform noilor prevederi, ANCPI va da posibilitatea notarilor publici sa-si inregistreze online cererile pentru eliberarea documentelor de cadastru, prin intermediul unei platforme informatice numite Registrul General de Intrare. Accesul notarilor publici la platforma se face pe baza de parola statica sau certificat digital. Responsabilitatea actiunilor realizate in sistemul informatic, a corectitudinii datelor introduse si a efectelor juridice produse de acestea, precum si asigurarea confidentialitatii elementelor de acces in sistem apartine exclusiv notarilor.