Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amnistie sau gratiere - recuperare permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amnistie sau gratiere - recuperare permis

Concret in 4 martie 2013 s-a dispus definitiv si irevocabil sentinta :
inchisoare sub supraveghere 2 ani si 3 luni cu termen de incercare de 5 ani cu interdictia de a conduce orice vehicul pentru :
-conducere cu permis suspendat,
-alcoolemie de peste 0.8 la mie(mai exact 0.9),
-vatamare corporala grava din culpa,
-fuga de la locul accidentului
.
Sunt curios sa stiu,si cine ma poate ajuta concret fara trimiteri la anumite linkuri,daca,in cazul aprobarii legii amnistiei sau gratierii pot recupera mai repede permisul.Va multumesc din suflet.
Permisul nu il veti mai recupera pentru simplul motiv ca acesta se va anula ca urmare a hotararii defintive a instantei de judecata.

Pentru ca ati savarsit majoritatea infractiunilor prevazute in codul rutier, mai ramanea refuzul prelevarii probelor biologice dar ati rezolvat-o prin fuga de la locul accidentului, veti putea sa va recapatati dreptul de a conduce dupa trecerea termenului de incercare de 5 ani.

Parerea mea este ca nu veti putea obtine un nou permis de conducere dupa un an de la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti deoarece interdictia de a conduce un vehicul este trecuta in dreptul termenului de incercare si nu in cel al condamnarii cu suspendare.

Nu veti putea recupera permisul de conducere in cazul aprobarii unei eventuale legii a amnistiei intrucat in proiectul legislativ este exceptata infractiunea privind vatamarea corporala grava.

Chiar daca nu doriti trebuie pus si un link ptr a va lamuri.
[ link extern ]