Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie invaliditate

Sunt nascuta in luna august 1955, am un stagiu total de cotizare de 38 ani si 10 luni,din care 19 ani grupa a2a procent 100%, 8 ani si 2luni pensie invaliditate gradul 3, 8 ani si 8 luni conditii normale, 3ani CAP, In octombrie 2013 cind eram in pensie de invaliditate,am intrebat la casa judeteana de pensii daca pot trece de la pensia de invaliditate la pensie pentru limita de virsta, Functionarul m-a pus sa fac o cerere pentru trecerea la pensie pentru limita de virsta.In ianuarie 2014 am primit decizia de pensionare.Intrebarea mea este daca mai trebuia sa fac eu aceasta cerere ? La ce data indeplineam eu conditiile de pensionare, tinind cont de ani lucrati in grupa a2a?Am pierdut eu prin faptul ca nu am fost pensionat automat cind indeplineam conditiile pentru pensia limita de virsta?.La pensionarea pentru invaliditate in august 2005 nu am depus adeverinta de la CAP,cu normele realizate, o pot depune acum?Cum se calculeaza punctajul pentru pensie tinind cont ca in anul 1975, 1976, 1977 aveam prevazut sa relizez in fiecare an 80 de norme si eu am realizat 320 norme in 1975 cu un venit de 9600,in 1976 am realizat 91 norme cu un venit de 1820 si in 1977 am realizat 93 norme cu un venit de 2046
Precizati:
-Ziua,luna si anul de cand se pune in plata pensia de limita de varsta.
-Punctajul mediu anual al pensie de invaliditate
-Punctajul mediu anual din decizia de limita de varsta.
-Data pensionare limita de virsta 14.10.2013
-punctaj mediu anual pensie invaliditate 0,76970
-punctaj mediu anual pensie limita de virsta 0,97056
Intre cele doua punctaje medii anuale,mai exista doua modificari:
-1)Prima modificare a fost incepand cu 01/10/2009 in urma aplicarii O.U.G.100/2008
2)A doua modificare a fost incepand cu 01/01/2011 in urma aplicarii art.169 din legea 263/2010.

Postati punctajul mediu anual de pe un cupon din luna septembrie sau octombrie 2013.Adica de dinainte de 0,97056.

Data pensionare limita de virsta 14.10.2013

Ce se intelege de aici:
Data emiterii deciziei ?
Sau data de cand se pune in plata ?

Eu am nevoie,de cand se pune in plata.
Este trecut in decizie.