Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezmembrare teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezmembrare teren

Bunaziua!

In 2007 am achizitionat un teren impreuna cu inca 3 prieteni. Dorim sa facem dezmembrare in 4 loturi. Care sunt pasii si ce probleme si costuri pot fi?

Mentionez ca terenul este intravilan construibil, are o lungime de aprx 85 m si latime de 21 m. Pe lungimea terenului este un drum de servitute de 4 m latime (marcat prin schita cadastrala).

Multumesc anticipat!
Trebuie sa faceti iesirea din indiviziune fie pe cale amiabila sau pe acel judecatoreasca(recomandat) pentru a o obtine o hotarire judecatoreasca care sa lotizize ( certifice dezmembrea) conform vointei dv.
Buna ziua!

Pentru dezmembrarea corpului de proprietate este necesar sa apelati la un inginer de cadastru, autorizat, pentru a va intocmi documentatia cadastrala de dezmembrare. Inginerul o sa va solicite certificat de urbanism, copie legalizata dupa actul de proprietate, un certificat fiscal si documentatia cadastrala pentru intreg. Dupa intocmirea documentatiei cadastrale pentru dezmembrare (trei loturi si drum de acces) inginerul o va depune la OCPI pentru avizare. In momentul in care aveti documentatia cadastrala avizata va putteti adresa unui notar public pentru a va intocmi si autentifica actul de partaj si dezmembrare. Este absolut necesar ca in momentul prezentarii la notarul public toti coindivizarii sa fiti intelesi asupra modalitatii de partajare (daca nu va intelegeti trebuie sa va adresati instantei de judecata). In mare cam acestia sunt pasii de urmat.