Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezmembrare sau iesire din indiviziune?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezmembrare sau iesire din indiviziune?

Buna ziua,
Detinem in coproprietate un teren intravilan ( D 24 m) pe care dorim sa-l dezmembram in 2 loturi egale ca sa stim fiecare partea ce ii revine.
Care sunt pasii dupa ce facem documentatia cadastrala/dezmembrarea?
Stabilim la notar ce parte vrem fiecare, stanga sau dreapta?
Ce taxe se platesc? Cat costa o astfel de actiune?
Suntem 2 frati in coproprietate si vrem fiecare sa construim.
Multumim mult.
Ambele variante sunt posibile.

Pentru imparteala, cat si pentru dezmembrare, pe cale notariala, trebuie sa detineti cadastru, respectiv intabulare.

Asadar, in prealabila, adresati-va unui specialist, in vederea efectuarii masuratorilor cadastrale si intabularii.

In fata notarului public, ambii coproprietari isi exprima optiunea, in vederea impartelii.

Proprietatea comuna este transformata in proprietate exclusiva, asa incat fiecare va exercita dreptul de proprietate in mod liber si neingradit.

Daca survin neintelegeri, va adresati instantei de judecata in vederea impartelii.

Retinand intentia dumneavoastra, anume cea a edificarii unei locuinte , este de dorit anterior sa partajari,ulterior sa fie emisa autorizatia de construire.

Dacă va înțelegeți, lotul pe care îl ia fiecare, îl stabiliti dvs.
Dezmembrarea este o etapă premergătoare partajului.
Întâi trebuie întocmita documentația cadastrala pentru dezmembrare. Vor fi 3 schite. Una pentru întregul teren și cate una pentru fiecare lot, cu număr cadastral distinct.
În baza acestei documentații încheiati un act de dezmembrare prin care separați cele 2 loturi
După intabularea actului de dezmembrare la Cartea Funciară (Care durează 1-2 saptamani), veti încheia actul de partaj, în urma căruia fiecare va deveni proprietar exclusiv pe lotul sau.
Costurile le discutati direct cu notarul, cu documentele în fața.
raluk0207, utilizator