Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... divizare lot teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

divizare lot teren

buna ziua.

problema in care va cer sfatul este de natura imobiliara.

impreuna cu alte cateva persoane am cumparat un teren,
individual detinand cota parte dintr-un lot mai mare.

intrebarea mea se refera la modalitatea de a diviza
acest lot de teren in doua loturi separate:

- care sunt etapele acestei proceduri (cadastru + notar
pentru a realiza actele) ?
- cum se poate realiza acest lucru (care este denumirea
procedurii si in ce consta - din alte informatii am aflat despre
"actul de partaj voluntar") ?;
- care sunt actele necesare acestei proceduri ?
- care ar fi costurile estimative pentru cadastru+notar pentru
intreg procesul de divizare ?

va multumesc foarte mult.
Divizarea se numeşte dezmembrare.
Terenul trebuie să fie întabulat în cf altfel nu se poate face nici un act notarial.
1. Dacă imobilul nu este intabulat în cf, se va angaja un expert topo care va face documentaţia cadastrală pentru întabulare. După obţinerea unui extras cf pe întreg imobilul, se procedează ca mai jos.
2. Dacă imobilul este intabulat în cf, se angajează un expert topo care va face o expertiză de dezmembrare în loturi componente dându-se noi nr. top pe fiecare lot, conform cotei-părţi ce revine fiecărui coproprietar în baza actului de vânzare-cumpărare. Apoi, cu expertiza de dezmembrare se va merge la un notar împreună cu toţi coproprietarii care vor încheia un act de partaj voluntar, act ce va fi întabulat în cf. Din acel moment, fiecare coindivizar devine proprietar unic pe cota lui şi poate dispune în mod neîngrădit de prerogativele dreptului de proprietate.;)
Costurile sunt cele percepute de expert, de notar şi de Oficiul de cadastru, în funcţie de etapele parcurse 1 şi/sau 2 şi de suprafaţa terenului.;)
multumesc foarte mult pentru informatii.
imi sunt foarte utile.

va doresc o zi buna.