Forum Discuţii juridice Executare silită Cum se face executarea unei datorii ?
Discuție deschisă în Executare silită

Cum se face executarea unei datorii ?

Am cistigat un proces cu o primarie de sector. Au sa imi plateasca cheltuieli de judecata. Am fost la executor. Acesta zice ca a pus poprire pe cont-conturile respectivei primarii . De un an de zile astept sa imi iau banii. Ce hirtie trebuie sa vad care sa imi arate ca a facut acest lucru ? ( ca a pus poprire pe cont)
Adresa de infiintare a popririi
Multumesc .
Cum arata ? Ce denumire are ?
Sigur se numeste poprire ?
Tocmai v-a zis d-na avocat mai sus ca e vb de poprirea pe conturi.
Adresele astea sunt trimise de executor la multe banci unde ar putea primaria sa aibe conturi. Conturile sunt blocate si cand intra bani in ele sunt virate executorului.
Problema e ca nu trebuie sa stati in pasivitate, ci sa insistati cu cereri la executor macar din 6 in 6 luni.
Cum arata o adresa? E o hartie scrisa cu antet si stampila pe ea. Anunta ca s-a infiintat poprire pe conturile debitoarei si interzice bancii sa elibereze suma inscrisa in titlul executoriu.
Puteti merge la executor sa vedeti dosarul, ce acte de executare s-au facut.
gi-jane2, moderator