Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Impozit pe venit vs impozit pe profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Impozit pe venit vs impozit pe profit

Buna ziua! As dori sa ma lamuriti intr-o privinta: Firma SRL achizitioneaza in 2010 o casa cu suma de 40.000 euro. Casa se vinde in aprilie 2013 cu suma de 107.000 euro. In anul 2013 firma a fost incadrata la 3% impozit pe venit deoarece nu atins plafonul pt impozit pe profit. La vanzare s-a platit 3% la suma de 107.000euro.IN 2014 am trecut iarasi la impozit 16% pe profit. Este normal ca acum in martie 2014 sa se recalculeze impozitul si sa platesc 16% la profit,adica la 67.000 euro? Va multumesc!
Cf C. fisc. valabil in 2013:

ART. 112^6 Impunerea microîntreprinderilor care realizează venituri mai mari de 65.000 euro

Prin excepţie de la prevederile art. 112^2 alin. (5) şi (7), dacă în cursul unui an fiscal o microîntreprindere realizează venituri mai mari de 65.000 euro, aceasta va plăti impozit pe profit luând în calcul veniturile şi cheltuielile realizate de la începutul anului fiscal. Calculul şi plata impozitului pe profit se efectuează începând cu trimestrul în care s-a depăşit limita prevăzută în prezentul articol. Impozitul pe profit datorat reprezintă diferenţa dintre impozitul pe profit calculat de la începutul anului fiscal până la sfârşitul perioadei de raportare şi impozitul pe veniturile microîntreprinderilor datorat în cursul anului respectiv. În cazul contribuabililor prevăzuţi la art. 112^2 alin. (3), limita de 65.000 euro şi impozitul pe profit datorat se calculează în mod corespunzător de la 1 februarie 2013.

Deci in 2013 ar fi trebuit sa treceti la imp/profit si sa platiti 16% impozit pe profit luând în calcul veniturile şi cheltuielile realizate de la începutul anului fiscal.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Multumesc! De-ar fi stiut si doamna contabil.....