Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Doua C.I.M.-uri ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Doua C.I.M.-uri ?

Buna seara. Poate un salariat sa aiba doua C.I.M.-uri a cate opt ore/zi ? Multumesc.
1. Orice salariat are dreptul de a munci, la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea (art. 35 alin. (1) din Codul muncii ).
Fac exceptie de la aceste prevederi situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii. (art. 35 alin. (2) din Codul muncii ).

2. Prin urmare :
- nu exista o limita a numarului contractelor de munca incheiate de o singura persoana fie ele cu norma intreaga sau cu timp partial.

- prevederile Codului muncii referitoare la durata timpului de munca au in vedere timpul de lucru in temeiul unui singur contract individual de munca In cazul unui cumul de functii, interdictia referitoare la cele 40 si, respectiv, 48 de ore, nu isi mai gaseste aplicabilitate.
ana-cer, moderator
Multumesc!