Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Contract de novatie pentru credit cu ipoteca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Contract de novatie pentru credit cu ipoteca

Am divortat de sotia mea in luna februarie 2014 la notar, impreuna am achizitionat in anul 2008 un apartament prin credit ipotecar pe 30 ani din care am platit 6 ani. Am convenit ca dupa divort sotia sa ramana in apartament si sa plateasca ratele in continuare impreuna cu copilul in varsta de 6 ani. Am mers la banca pentru un contract de novatie eu fiind titularul creditului iar ea codebitor, am depus documentatia (eu pentru a iesi din credit iar ea a venit cu 2 codebitori pentru a prelua creditul), iar dupa 30 zile am primit raspuns negativ (verbal - nu am primit nici un document oficial, banca nu are obligatie sa-mi transmita oficial - mi se pare ciudat). Ce pot face in situatia asta? Daca merg la notar sa fac partaj (bineinteles cu acordul bancii) banuiesc ca se imparte obligatia de plata a ratei lunare (creditului) 50/50, dar eu vreau sa parasesc locuinta, nu imi permit sa acopar rata din salariu, iar sotia doreste sa ramana in casa si sa plateasca rata avand un venit mai mare, dar nu a fost acceptat contractul de novatie de catre banca!
Nicio modificare a contractului iniţial nu poate fi impusă băncii. Va trebui să negociaţi cu banca fiecare virgulă pe care doriţi să o înlăturaţi din contract.

Nici obligaţia de a împărţi creanţa în două nu poate fi impusă, nici măcar în instanţă. Contractul încheiat este unul civil (de natură comercială), iar instanţa de judecată nu are căderea de a dispune nici cu privire la novaţie, nici cu privire la solidaritatea debitorilor sau la indivizibilitatea creanţei.