Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere ingrijitori ai persoanelor cu handicap
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere ingrijitori ai persoanelor cu handicap

am un frate cu handicap gradul 1 cu tetrapareza spastica oligofrenie gradul 1 si eu sunt insotitorul lui din 2002 acum 8 luni am nascut si am optat pentru suplimentul de 500 de roni si m-am intors la munca adica la ai fi insotitor ,acum in luna martie am fost instiintati ca primaria renunta la insotitori prin hotarare de consiliu si am fost data in somaj , au acest drept sa ne dea afara daca el are dreptul la insotitor prin lege , nu au tinut cont de nimic si cum sa te duci sa cauti de munca cu un copil de 8 luni si cu fratele meu care nu poate face nimic ca e imobilizat la pat , ce as putea face in cazul asta
Hotararile de consiliu ale primariei nu sunt mai presus de lege. Consiliul local al primariei trebuie sa se supuna legii.
Nu scrie nicaieri in lege ca angajatorul nu poate decide concedierea unui salariat intr-o astfel de situatie.

Salariatul in cauza paote contesta decizia de concediere la instanta de judecata. Actiunea se va depune la Tribunalul in raza caruia are domiciliul sau locul de munca salariatul si este scutita de plata taxelor judiciare.
Termenul este de 45 de zile de la data comunicarii deciziei de concediere.