Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Se poate majora valoarea masinilor, utilajelor?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Se poate majora valoarea masinilor, utilajelor?

Bună, am o nelămurire. Societate a achiziţionat un utilaj cu 4000 lei, după care a mai luat piese de schmb pentru utilajul respectiv. ªeful mi-a spus că să nu trec pe cheltuieli piesele respective, ci să măresc valoare utilajului cu suma respectivă. Se poate face aşa ceva?cineva mă poate ajuta
Buna ziua,

Daca piesele achizitionate imbunantatesc parametrii tehnici initiali ai utilajului, atunci se considera ca si investitie valoarea acestor achizitii si se mareste valoare mijlocului fix.

Numai bine,
Multumesc