avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 603 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta de pensionare

Buna ziua.As dori sa deschid un subiect,normal,zic eu si in asentimentul multor cetateni.Am o vechime complecta de peste 35 de ani si 5 luni, fara nici un fel de grupe de munca,dar nu am decat varsta de 58 de ani.La cati ani pot iesi la pensie in aceste conditii,avand in vedere ca la aceasta vechime se poate adauga si armata?.
Cel mai recent răspuns: Gabi50 , utilizator 22:46, 26 Martie 2014
1. In cazul dvs. varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. - Conditiile cumulative pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta sunt:
* varsta standard de pensionare (65 de ani);
* stagiul minim de cotizare (15 ani).

- Asadar puteti solicita pensie pentru limita de varsta la varsta de 65 de ani.

3. - Coditiile cumulative pentru a beneficia de pensie anticipata partiala:
* varsta de cel mult cu 5 ani mai mica decat varsta standard de pensionare (60 de ani);
* sa aveti realizat stagiul complet de cotizare (35 de ani) sau sa depasiti acest stagiu cu pana la 8 ani.

- In stagiul complet de cotizare nu intra perioadele asimilate stagiului de cotizare (armata, facultatea la zi, pensia de invaliditate etc.).

- Asadar puteti solicita pensie anticipata partiala la varsta de 60 de ani.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cu o mica completare la ceea ce v-a raspuns d-nul Tudor Valeriu - la 60 ani - pensia anticipata partiala va fi cu o penalizare de 45%.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre vechime pensionare limita de varsta claudia1972 claudia1972 Buna ziua ,va rog sa imi raspundeti si mie la o intrebare,mai exact doua, cati ani minim lucrati ar trebui sa aiba o persoana nascuta in anul 1972 atunci cand ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata costeaanisoara costeaanisoara Sotul a implinit 60 de ani pe 22 iulie, are 40 de ani vechime în muncă,37 de ani numai în învăţământ, un an jumătate armată şi un an jumătate a ... (vezi toată discuția)
Cand pot iesi la pensie? rupa rupa am vîrsta de 59 ani (13/09/1955). si ca vechime în munca 37 ani . Întrbabare - cind aș putea sa ma pensionez , indiferent de tipul de pensionare / ... (vezi toată discuția)