Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cheltuieli deductibile
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cheltuieli deductibile

"Titlul III - IMPOZIT PE VENIT*
În perioada 1.05.2009 – 31.12.2010, nu reprezinta cheltuieli deductibile, cheltuielile privind
combustibilul, pentru vehiculele rutiere motorizate care sunt destinate exclusiv pentru
transportul rutier de persoane, cu o greutate maxima autorizata care sa nu depaseasca 3500 kg si
care sa nu aiba mai mult de 9 scaune de pasageri, incluzând si scaunul soferului, cu exceptia
situatiei în care vehiculele se înscriu în oricare din urmatoarele categorii:
 vehiculele utilizate exclusiv pentru: interventie, reparatii, paza si protectie, curierat,
transport de personal la si de la locul de de sfasurare a activitatii, precum si vehiculele
special adaptate pentru a fi utilizate drept care de reportaj, vehiculele utilizate de agenti
de vânzari si de agenti de recrutare a fortei de munca".
Intrebarea mea este daca la o firma de paza si protectie, cheltuielile cu combustibilul sunt deductibile pt tot ce
inseamna activitatea firmei ( transport salariati la locul de munca, masinile directorilor, transportul coordonatorilor la
obiective).
Da, sunt deductibile intrucat intrati exsact pe exceptie "firma de paza si protectie" precum si transportul de personal.
ok
Dar cheltuielile cu combustibilul efectuate pentru un autoturism inmatriculat pe PFA, folosita in scopul transportului avocatului la si de la instanta? Sunt deductibile sau nu? Intra in exceptia prevazuta: "transport de personal la si de la locul de desfasurare a activitatii"? ;)
Acestea sunt in mare parte cheltuieli ale clientului, Le recuperati de la client prin decont. Dar pot intra o parte din acestea si pe cheltuiala deductibila a PFA-lui.
dar cheltuielile cu combustibilul ptr o masina (dacie papuc - aprovizionare magazin) cu contract de comodat sunt deductibile?

-iintra in exceptia prevazuta:"vehiculele utilizate de agenti
de vânzari si de agenti de recrutare a fortei de munca"?