avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1023 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Deducere TVA carburant anulata?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Deducere TVA carburant anulata?

Buna ziua. Sotul meu lucreaza in domeniul vanzarilor. Mai nou, conducerea i-a spus sa isi bage benzina singur (daca mai doreste sa se duca acasa cu masina) deoarece aceasta nu se mai deduce. Este adevarat ca nu mai este deductibila ?Daca da, de cand ?; si care este baza legala.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Daniela Vorovenci , Consultant fiscal 21:23, 26 August 2009
craciunescu_1981 a scris:

Buna ziua. Sotul meu lucreaza in domeniul vanzarilor. Mai nou, conducerea i-a spus sa isi bage benzina singur (daca mai doreste sa se duca acasa cu masina) deoarece aceasta nu se mai deduce. Este adevarat ca nu mai este deductibila ?Daca da, de cand ?; si care este baza legala.
Va multumesc.


Incepand cu 01.05.2009 conform OU 34/11.04.2009 cheltuiela cu benzina si tva aferent nu sunt deductibile pentru " vehicule rutiere motorizate care sunt destinate exclusiv pentru transportul rutier de persoane, cu o greutate maxima autorizata care sa nu depasesca 3500 kg si sa nu aiba mai mult de 9 scaune de pasageri.." cu unele execeptii printre care si masinile utilizate de agentii de vanzari. Pentru a beneficia de deducere trebuie ca agentii de vanzari sa dovedeasca scopul utilizarii masinii prin completarea foii de parcurs, ordin de deplasare semnat de client, si descrierea activitatii generale in domeniul vanzarilor din fisa post (este binevenita si inscrierea in cartea de munca a denumirii exacte a postului de agent de vanzari).

Succes!
eu nu inteleg nimic ......
eu inteleg din acest text ca se refera doar la vehicule rutiere motorizate care sunt destinate exclusiv pentru transportul rutier de persoane, cu o greutate maxima autorizata care sa nu depasesca 3500 kg si sa nu aiba mai mult de 9 scaune de pasageri


deci la marfa fie ca este papuc , fie ca e duba ... se deduce ...
dar papucul e si de marfa si de pers .... la mixte , se deduce ?
Ultima modificare: Marți, 25 August 2009
ENGFULL, utilizator
Conform noilor modificari, cheltuiala cu transportul personalului ramane deductibila. Seful sotului vrea probabil sa mai reduca din cheltuieli, sau contabilul firmei nu a citit legea cu atentie.
In cazul in care exista si un alt mijloc de transport de la servici spre casa, intradevar, cheltuiala cu acest combustibil, folosit in acest scop, este nedeductibila. Cititi Normele de aplicare a Codului Fiscal, modificat prin OG 34?2009
craciunescu_1981 a scris:

Buna ziua. Sotul meu lucreaza in domeniul vanzarilor. Mai nou, conducerea i-a spus sa isi bage benzina singur (daca mai doreste sa se duca acasa cu masina) deoarece aceasta nu se mai deduce. Este adevarat ca nu mai este deductibila ?Daca da, de cand ?; si care este baza legala.
Va multumesc.

Ce funtie detine sotul dmv in cadrul firmei?...poate face dovada clara cu privire la folosirea masinii?... foi de parcurs , contracte de unde sa rezulte venituri , etc...?...
atunci TVAul este deductibil
:luck:

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cheltuieli deductibile mbetcan mbetcan \\\"Titlul III - IMPOZIT PE VENIT* În perioada 1.05.2009 – 31.12.2010, nu reprezinta cheltuieli deductibile, cheltuielile privind combustibilul, ... (vezi toată discuția)
Deducere tva la autoutilitare oromeo oromeo pot deduce TVA pentru o autoutilitara ( dacia papuc) destinata exclusiv pentru aprovizionare si transport produse la beneficiar? multumesc mult! (vezi toată discuția)
Deducere cheltuiala benzina? laurr29 laurr29 Buna ziua. Am un magazin second hand si constat cu stupoare ca nu-mi pot deduce cheltuielile cu benzina pt o masina cu remorca ce as folosi-o exclusiv la adus ... (vezi toată discuția)