Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Probleme incheiere contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Probleme incheiere contract de munca

Buna ziua,

Urmeaza sa imi inchei contractual de munca cu firma actuala si sa semnez pentru o alta firma. Intrebarea mea este: daca exista o pauza de o saptamana, doua, intre aceste contracte ma afecteaza cu ceva la cartea ed munca, la pensie, etc.

Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Acea perioada de intrerupere cuprinsa intre data incetarii c.i.m. si data inceperii activitatii la noul angajator nu constituie vechime in munca, stagiu de cotizare la somaj, pensie si asigurarile de sanatate.
pe perioada dintre cele 2 contracte nu veti avea stagiu de cotizare, care se regaseste in calculul cuantumului pensiei