Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infiintare firma persoana cu handicap
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infiintare firma persoana cu handicap

Buna ziua,

Tatal meu este pensionar grad 1 de invaliditate si beneficiaza si de certficat de incadrare in grad de handicap in urma unei interventii chirurgicale(tumoare la stomac). Intrebarea mea este daca pe numele lui se poate infinta o firma fara ca el sa isi piarda drepturile(beneficiaza de indemnizatie de insotitor si de indemnizatie lunara de persoana cu handicap)
Buna ziua,

Infiintarea unei firme nu va afecta drepturile sale.

Succes,
Calitatea de asociat al unei firme nu afecteaza drepturile actuale. Insa daca are restrictie la munca, totala sau partiala, este recomandabil sa nu fie si salariat al societatii, decat in limitele gradului respectiv. Mult succes.
Are restrictie la munca totala.Deci sa nu fie salariat,in rest e ok?