Forum Discuţii juridice Executare silită datorii la banci
Discuție deschisă în Executare silită

datorii la banci

datorita crizei nu platesti la timp rata la un imprumut bancar. banca trimite notificare la locul de munca pentru a ti se retrage suma din salar. este legal sa ti se opreasca bani din salar fara o hotarare judecatoreasca ?
Avand in vedere faptul ca un contract de credit este un titlu executoriu, acesta nu mai trebuie investit de catre instanta cu formula executorie; in consecinta, acesta poate fi pus in executare (de catre un executor), iar poprierea pe salarii este o forma de executare; sumele retinute lunar nu pot depasi 30% din valoarea salariului.