Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... HARTA ROMANIA document unic si greu de procurat
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

HARTA ROMANIA document unic si greu de procurat

Portretul ROMANIEI Interbelice, unic şi greu de procurat.
Deschideti linkul de mai jos si dati clik pe judetul care va intereseaza.
Este aici o munca de sisif, care merita a fi apreciata la justa ei valoare.
Toti copii si nepotii nostri trebuie sa cunoasca adevarul, deoarece acum istoria se
face in "limba materna" a fiecarei nationalitati, cu carti primite din afara, cu teoriile tarii de origine, cu mesaje de multe ori ostile MARII ROMANII, care a stat ca un os in gat marilor puteri ale Europei.
Mai mult, istoriile alternative aprobate de catre Ministerul invatamantului au dat posibilitatea ca fiecare scoala sa interpreteze in mod propriu (si de cele mai multe ori diferit de la un judet la altul !) evenimentele care constituie istoria adevarata a Teritoriilor Romanesti, indiferent cum s-au numit ele de-a lungul vremilor.
Foarte interesante pentru noi toti romanii (pentru tinerii nostri, in mod special) - sunt mai ales informatiile, necunoscute in marea majoritate, despre zone care au fost, nu mai sunt si nu se stie daca si cand vor mai apartine vreodata acestei tarisoare.
Acesta este linkul
[ link extern ]
Foarte interesanta aceasta harta a Romaniei.
Merita studiata cu atentie.
Va rog sa corectati la "Principalele asezari" in jud.Neamt, in loc de GURA HUMORULUI,--> BUHUSI.