Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... TAXA AUTO
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

TAXA AUTO

O intrebare pentru specialisti. Daca CJUE a dat in februarie o ordonanta si s-a pronuntat cu privire la Legea 9/2012, în sensul ca si pentru perioada de 21 de zile din ianuarie 2012 taxa este contrara dreptului UE, ce se intampla cu cei carora li s-a respins actiunea si recursul ? Ce mai pot face ei in conditiile in care ordonanta CJUE are caracter obligatoriu pentru instantele nationale.
Pot apela la calea extraordinara de atac a revizuirii, invocand prevederile din ordonanta respectiva.