Forum Discuţii juridice Executare silită Cine va plati executorul ? si cum se va masura terenul ...
Discuție deschisă în Executare silită

Cine va plati executorul ? si cum se va masura terenul pt. gard intre proprietati ?

Actiune de Uzucapiune teren - castigata de vecin in anul 2013,
impotriva Primariei.
Tatal meu a fost intervenient principal in acel proces. Tatal a intervenit pentru ca terenul fusese al bunicilor, apoi a fost luat abuziv de CAP, iar din anul 2009
tatal meu are Titlu de proprietate pe acel teren, dar nu a fost pus in posesie.

Vecinul vrea sa puna in executare acea hotarare.
Vecinul a spus ca trebuie sa plateasca executorului suma de 20 milioane lei si ca
acea suma o va plati tatal meu.

Cum adica ?
1. - Acesti bani nu trebuie sa-i plateasca vecinul,
pentru ca el cere executarea hotararii,
ca doar nu tatal meu cere executorului acest lucru ?
sau
2. - Acei bani nu vor fi imputati Primariei ?
pentru ca a fost parata si pentru ca a pierdut procesul cu vecinul ?
sau
3. - Primaria si tatal meu va plati executorului cei 20 mil. ?

Iar pentru punerea in executare a hotararii, daca se face gard intre proprietatile vecine, intre terenul uzucapat si terenul tatalui meu, pentru ca acum gardul dintre proprietati este la pamant, cum se va proceda ?
1.- se va face alinierea terenului, adica se va pune sfoara in linie dreapta ?
sau
2.- se va masura terenul si se va face gard dupa terenul uzucapat = detinut acum de vecin ?
Daca hotarareac judecatoreasca a ramas definitiva si irevocabila, aceasta trebuie pusa in aplicare pe cale amiabila. In cazul cand una dimn parti se opune executarii acesteia, atunci se apeleaza la un executor judecatoresc, iar cheltuielele de executare le plateste partea care se opune.
Cu deosebit respect, va multumesc foarte mult pentru raspuns.