Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce trebuie sa faca tatal cu mostenirea ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce trebuie sa faca tatal cu mostenirea ?

In urma unui proces de reconstituire a dreptului de proprietate asupra terenului ramas dupa decesul bunicilor, cf. Legii nr.18/1991, Primaria a eliberat tatalui si matusii un Titlu de proprietate.

Problema este ca, neexistand documente de expropriere facute pe timpul lui Ceausescu - intrucat a fost o expropriere abuziva a terenului bunicilor, in titlul dat tatalui si matusii s-a trecut o suprafata mult mai mare decat este ingradit si detin in prezent ( mai mult decat au in posesie ), fiind trecute in titlu si:
- o bucata de teren ce fusese expropriata in anul 1979 si care este in prezent domeniul public = trotuar, dar si
- o bucata de teren care din anul 1980 a fost ocupata abuziv de familia vecina - cu care este azi in proces.

Recent a decedat matusa.
Tatal a vrut sa faca mostenirea dupa matusa, dar
problema este ca, fiind aceasta situatie a terenului,
Primaria nu a vrut sa-i dea acea situatie a terenului ( nu stiu cum sa explic ),
ca sa mearga la Notariat.
I s-a spus ca, inainte de a-i da situatia cu terenul ramas dupa matusa,
tata trebuie mai intai sa depuna o Cerere la Primarie
ca i se modifice Titlul de proprietate emis cf. hotararii de reconstituire.

Primaria i-a spus tatalui ca i se va modifica Titlul de proprietate al matusii,
iar pentru terenul expropriat si trecut in plus in Titlu - i se va da teren in alta parte.
Dar nu a spus nimic de terenul ocupat abuziv de fam. vecina, de procesul de uzucapiune facut de fam. vecina in care tatal si matusa au fost intervenienti, iar Primaria a fost parat si pe care aceasta l-a pierdut definitiv, si asa terenul bunicilor care trebuia sa fie al tatalui si matusii nu-l mai poate avea, fiindca Primaria nu i-a mai pus in posesie, desi terenul era in Titlul emis si in schita hotararii judecatoresti.
Dar nu a spus nimic de terenul ocupat abuziv de fam. vecina, de procesul de Tatal vrea sa imi dea mie si surorii mostenirea si scape de toate problemele cu modificarea Titlului de propretate si cu procesul cu terenul cu fam. vecina.

Tatal vrea sa imi dea mie si surorii mostenirea si scape de toate problemele cu modificarea Titlului de propretate si cu procesul cu terenul cu fam. vecina.

Ce trebuie sa faca ?
In timp cat tatal se judeca pentru teren cu fam. vecina,
nu poate sa faca mostenirea dupa cum a avut matusa averea ?
Trebui neaparat sa se modifice mai intai Titlul de proprietate ?

Daca exista un proces civil pe rolul instantei de judecata care are ca obiect terenul ce este cuprins in titlul de proprietate, atunci trebuie intai sa se solutioneze clar situatia terenului pe cale administrativa. Primaria si comisia locala de aplicare a dreptului de proprietate asupra terenurilor- trebuie sa emita un titlu de proprietate sau sa corecteze corect titlul emis, iar pe baza acestuia instata trebuie sa dea o hotarare judecatoreasca.
Cum este mai bine ?
1. - corectarea Titlului sa se faca de catre Primarie
sau
2. - in locul celor fasiei expropriate, trecute in Titlul de proprietate,
va trebui sa deciza instanta de judecata,
odata ce Titlul a fost emis in baza unei hotarari judecatoresti,?

3. - Dar pt. fasia de teren ocupata abuziv, fara nici un Titlu de catre fam. vecina
care a castigat procesul de uzucapiune impotriva Primariei
( proces in care tatal si matusa - au fost intervenienti),
cum se va proceda ?
Primaria, fiind cea care nu le-a dat terenul si nu i-a pus la timpul cuvenit
in posesie pe tatal si matusa,
si fiind cea care a pierdut procesul facut de fam. vecina,
ce va face acum ?
Si ce va trebui sa faca tatal meu pt. a clarifica cu terenul ?

4. - El vrea sa imi dea mie si surorii mostenirea si
sa umblam noi sa rezolvam problema.
Se poate ? Cum se poate face acest lucru ?