Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum pot sa fac succesiunea?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum pot sa fac succesiunea?

- de la tatal meu am un Titlu de proprietate pt. un teren compus din 3 loturi:
1 lot - cu care a fost pus in posesie tatal
1 lot - care, in urma exproprierii /1977, este in prezent domeniu public si nu a fost pus in posesie, desi a fost trecut in Titlu
1 lot - este ocupat de vecin si vreau sa il revendic, pt. ca am gasit acte
din care rezulta ca terenul era al tatalui meu.

- tatal mai are un Titlu de proprietate
pt. un teren pe care se afla si casa.

- vreau sa fac mostenirea dupa tata.

- mi s-a spus de la Primarie ca nu pot face mostenirea
decat dupa ce se modifica titlul.
Adica, pot face mostenirea doar
pt. lot 1 teren cu care a fost pus in posesie tatal meu,
iar celelalte 2 loturi teren
sa mi le dea in alta parte.

- totusi, daca pt. lotul 3 mi-ar da teren in alta parte,
ar insemna ca lotul 3 nu-l voi mai putea revendica niciodata de la vecin.

- nu as putea face mostenirea dupa lotul 1,
si lotul 3, chiar daca e ocupat de vecin,
cu riscul de a pierde procesul cu acesta,
iar lotul 2 sa mi-l dea in alta parte ?
- acel Titlu nu s-ar putea fragmenta pe cele 3 loturi ?
- nu pot sa fac mostenirea pe bucati ?
- mostenire doar pt. lot 1 nu se poate cere ?
Mergeti la notar si faceti succesiunea asa cum e acum in titlu , apoi aveti dreptul sa deschideti orice proces .
Nu pot merge la nici un Notariat.
Nu pot face mostenirea
intrucat pentru terenul expropriat care este trecut in Titlu
nu am cum sa platesc impozit
pt. ca este un teren domeniul statului
si nu mi se elibereaza Certificat fiscal.