Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere succesiune si modificare titlu de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere succesiune si modificare titlu de proprietate

-tatal meu vrea sa faca mostenirea dupa decesul sorei sale.
- sora lui a avut un Titlu de proprietate pe un teren
si un alt Titlu l-a avut impreuna cu tatal meu pe un alt teren.

1. - tatal meu poate face mostenirea doar dupa primul Titlu ?
pt. ca al doilea Titlu a fost gresit si trebuie modificat,
pt. ca a fost inclus si o bucata de teren expropriat
pt. care Primaria trebuia sa le dea bani sau teren in alta parte.

2. - daca matusa este decedata, cum poate tatal meu
sa modifice Titlul de proprietate in care sunt trecuti amandoi ?

3. - tata poate sa faca mai intai mostenirea pe cele 2 terenuri,
sa devina proprietar pe terenul surorii lui
si pe terenul comun cu ea
si apoi sa faca corectura pt. cel de al 2-lea teren ?
- odata ce va deveni mostenitor,
va mai putea sa modifice Titlul altcuiva = al sorei lui ?

4. - daca al 2-lea Titlu este dat in urma reconstituirii dreptului
de proprietate dupa bunici,
tata poate cere modificarea acestui de al 2-lea Titlu
direct Primariei sau
va trebui sa se adreseze instantei de judecata ?
Pentru deschiderea succesiunii trebuie sa mergeti la un Notar public.
El va va lamuri toate intrebarile.
Titlul de proprietate il poate modifica, la cerea motivata a succesorului (succesorilor) legali, autoritatea publica ce a emis acel titlu.
legalmgm, utilizator
1. - in locul terenului expropriat, ce ii recomandati tatalui meu ?
Sa solicite despagubiri sau un alt teren in loc ?
Asta nu e o decizie juridica, ci personala si ii apartine in tatalui decizia.
Ma refeream care este varianta de rezolvare
mai rapida si mai avantajoasa:
despagubiri sau un alt teren in loc ?