Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Teren in litigiu - cum poate fi mostenit si cum poate ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Teren in litigiu - cum poate fi mostenit si cum poate fi dat altor persoane?

Dupa decesul matusii au ramas 1 casa si terenul aferent.
Terenul era in litigiu cu vecinul ( acesta i-a luat abuziv o fasie din teren ).
De aceea, tatal meu, unicul mostenitor dupa matusa ( unicul frate),
nu poate deveni mostenitor cu acte, pana nu se clarifica situatia juridica
( suprafata ) terenului.
Fiind in varsta, vrea sa ne lase mostenirea mie si suroriisi sa scape de procese.

Ce trebuie sa faca ?
Daca terenul este in litigiu, cum poate deveni tatal mostenitor dupa matusa si
cum poate sa ne dea noua casa si terenul ?
Daca tatal va accepta mostenirea ,acesta va mosteni bunurile lasate de matusasi acestea vor intra in patrimoniul lui ,inclusiv terenul aflat in litigiu.
Terenul va fi in continuare in litigiu,dar tatal se va prezenta la instanta in locul matusi.
Casa si terenul vi-l poate da numai prin contract de donatie sau vanzare -cumparare.
1. Dar daca acel teren care este in litigiu,
este trecut in Titlu, dar Primaria nu a pus-o in posesie pe matusa,
iar fam. vecina a castigat definitiv un proces de Uzucapiune impotriva Primariei ?
Tatal va avea ca mostenire terenul din Titlu
sau Primaria ii va modifica Titlul si-i va da
un teren mai mic la fata locului + o diferenta in alta parte ?

Precizez ca Titlul pt. teren emis de Primarie, cf. Legii 18
a avut la baza o hotarare judecatoreasca .

2. - Casa si terenul poate sa ni-l dea prin contract de vanzare -cumparare,
chiar daca situatia terenului nu este clara,
fiind procese pe rol cu fam. vecina care i-a ocupat o bucata din teren ?
- Noi putem sa cumparam in aceste conditii si apoi
putem sa clarificam noi procesele
sau doar tatal se poate judeca ?