avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 814 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce inseamna - Contractul de donatie sa fie in forma ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce inseamna - Contractul de donatie sa fie in forma autentica ?

Un salariat vrea sa doneze un bun unitatii.
Va trebui sa se incheie un Contract de donatie.

Ce inseamna : Contractul dedonatie sa fie in forma autentica ?

Ce trebuie sa faca unitatea ?
Cel mai recent răspuns: oanaportar , utilizator 20:52, 28 Martie 2014
Inseamna ca documentul trebuie sa fie incheiat in forma autentificata de catre un birou notarial
Si ce documente trebuie prezentate la Notariat ?
Donata este un contract prin care o persoana=donator, transmite in mod gratuit si, de regula, irevocabil, dreptul de proprietate asupra unui bun mobil sau imobil catre o altă persoana=donatar-conditionat de acceptul acestuia
Donaţia este un contract cu titlu gratuit pentru ca donatorul urmareste sa procure donatarului un beneficiu, fara a obtine vreun avantaj.
Donaţia este si irevocabila in baza principiului reglementat de art. 985 din noul Cod Civil.
Potrivit art. 1011 din noul Cod Civil, donaţia se incheie prin inscris autentic, sub sanctiunea nulitatii absolute.
Acte necesare incheierii contractului de donaţie imobil
-acte de identitate parti;
-acte de proprietate asupra imobilului ce face obiectul donatiei
-certificat fiscal pe numele proprietarului, eliberat de Administratia Financiara competenta teritorial,
Certificatul fiscal este valabil numai pana la sfarsitul lunii cand a fost emis
In cazul apartamentelor situate in imobile de locuit in comun,este necesara adeverinta eliberata de asociaţia de proprietari stampilata si semnata de administrator si presedinte de asociatie prin care sa se precizeze ca proprietarul nu se inregistreaza cu debite
Adeverinta nu este necesara in cazul in care donatarul consimte sa preia eventualele debite existente.

Si daca actul se face la Notariat,
cine va trebui sa plateasca taxele notariale ?
Cel care doneaza sau cel care primeste ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Donatie teren leu12 leu12 Buna ziua! Tatal meu poate sa imi faca contract de donatie pentru un teren extravilan, mai exact vie? Poate sa mi-l doneze, fara a avea carte funciara? Va ... (vezi toată discuția)
Donatie apartament beatlen beatlen sunt coproprietara unui apartament cu 2 camere in bucuresti. doresc sa donez partea mea celuilalt coproprietar. ce acte imi trebuiesc si cam cat ma costa? ... (vezi toată discuția)
Coproprierar, doresc să renunț Claudia1993 Claudia1993 Ce trebuie făcut pentru a renunța la dreptul de copropritar in favoarea altuia? Trebuir cadastru? Mulțumesc (vezi toată discuția)