Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Diferenta art 81 si art 55b codul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Diferenta art 81 si art 55b codul muncii

Buna ziua,

Doresc sa stiu care este diferenta dintre articolele 81 si 55 b din Codul Muncii.
De ce doresc sa stiu acest lucru? Mai exact o sa va expun doua cereri de demisie: una cu art 81 si cealalta, o cerere, cu art 55 b.

1). Cu art 81
Subsemnatul(a) xxxx CNP xxxx, angajat(a) al (a) firmei SC. Xxx SRL, in functia/meseria xxx va aduc la cunostinta demisia mea din functia de xxxx, incepand cu data de 07.04.2014, conform prevederilor Codului Muncii art.81 (1)
Mentionez ca voi efectua perioada obligatorie de preaviz, de 10 zile lucratoare.
Data:
Semnatura
AM LUAT LA CUNOSTINTA _______________
Ultima zi lucrata este: 18.04.2014

Si cea cu art 55b
Subsemnatul(a) xxx CNP xxx , angajat(a) al (a) firmei S.C. xxx , in functia de xxx , va rog sa-mi aprobati cererea de incetare a contractului individual de munca cf. art 55 lit b din Codul Muncii.
Mentionez ca ultima zi lucrata este 18.04.2014.

Deci , care ar fi diferenta dintre cele 2 demisii? Avem aceeasi data de terminare iar in cazul demisiei cu art 81 avem o perioada de preaviz de 10 zile.

Multumesc frumos pentru raspunsuri!

O zi buna!
Nu sunt demisii amandoua.
1. art.81 C.mun. reglementeaza modalitatea de incetare a c.i.m. prin demisie

2. art.55 lit.b C.mun. reglementeaza situatia incetarii c.i.m. cu acordul partilor.

3. Demisia opereaza incetarea contractului de munca, in mod unilateral, fara a fi necesara aprobarea acesteia de catre angajator.
La acordul partilor, este nevoie sa se obtina acordul ambelor parti din c.i.m.

4. In cazul demisiei se poate acorda sau nu preaviz, in cazul incetarii c.i.m. cu acordul partilor nu se acorda preaviz.
Multumesc frumos pentru raspuns.

O intrebare as mai avea: HR -ul companiei este obligat sa inregistreze cererea de demisie cu data care este trecuta in cerere ?( conform ex. cu data de 07.04.2014)
Multumesc!
Cererea se inregistreaza la secretariatul firmei si nu la departamentul HR.

Acolo trebuie sa ajunga cu rezolutia directorului general.
Multumesc.

O ultima intrebare. Din moment ce demisia cu art 81 se face fara aprobarea angajatorului , de ce pe cererea din ex apare textul " Am luat la cunsotinta " si cine trebuie sa semneze? Seful meu ierarhic N+1 sau cine?

Multumesc inca o data!
Nu exista formulare tipizate pentru cererea de demisie.

De regula anunti sec angajatorul despre decizia privind incetarea c.i.m., .

Nu il rogi pe angajator sa iti aprobe demisia ci doar il informezi.

Acesta este obligat sa ia act de decizia angajatului, angajatul nu este obligat sa motiveze demisia.

Daca nu a fost platit la timp poate baga si motivul si sa il instiinteze ca se vor intalni la tribunal daca nu isi primeste drepturile.

"Dle director,
Subsemnatul X angajat al .... in cadrul .....prin prezenta va aduc la cunostinta decizia privind incetarea c.i.m. in conformitate cu prevederile art. ..... din codul muncii.

Va doresc succese pe mai departe.

Xulescu
data "

Angajatorul poate fi fericit ca scapa de tine sau nefericit daca urmeaza sa primeasca o vizita de la ITM, garda financiara sau alte autoritati pe care gasesti de cuviinta sa le sesizezi daca angajatorul nu si-a respectat obligatiile fata de tine.