Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Conditii acordare somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Conditii acordare somaj

Buna ziua !
Sotia mea a fost in concediu ingrijire copil pana la data de 1-nov-2013. Din pacate in momentul in care trebuia sa se intoarca sa lucreze, compania unde a lucrat si-a inchis toate sucursalele si a incheiat pe cale amiabila contractul de munca. Acum la o pauza de aprox. 5 luni si-a gasit ceva de lucru, dar cu un contract pe o perioada determinata de 1 sau 3 luni (asteptam raspunsul pt. perioada). Intrebarea mea este, in ce conditii ar putea primi somaj (contract de 1 luna sau de 3 luni), avand in vedere ca are o vechime de peste 10 ani in munca, icepand sa lucreze din anul 2003. Va multumesc.
Poate sa incheie un c.i.m. pe durata determinata si apoi sa se inscrie la AJOFM.