Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort prin acord
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort prin acord

Buna ziua.
Imi puteti spune va rog care ar fi cel mai ieftin si rapid divort ,avand si 2 copii minori.Specific ca atat eu cat si sotul suntem de acord.
Aveti doua variante instanta si notar. la notar dureaza 30 de zile. Competent este notarul de la domiciliul comun al sotilor sau de la locul incheierii casatoriei.
Daca nu va intelegeti cu privire la divort, stabilirea domiciliului minorilor, stabilirea programului de vizita a minorilor, stabilirea cuantumului pensiei de intretinere datorat minorilor, atunci va trebui sa depuneti cererea de divort la judecatorie.

Competenta este judecatoria in circumscriptia careia s-a aflat ultimul domiciliu comun al sotilor sau cea de la domiciliul paratului.
La notariat. Nu cred ca este cel mai ieftin, dar este cu singuranta cel mai rapid.
Ieftin din ce punct de vedere? Cred ca la notar e cel mai ieftin, totusi.
In instanta ar fi ieftin doar daca ati sti ce sa faceti fara avocat. Cu mediere, si in instanta ar fi indeajuns de rapid.
Totusi, ieftin, repede si bun e dificil de obtinut, nu inteleg care e prioritatea dintre cele trei.