Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... PV prin posta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

PV prin posta

Buna ziua. Intrebare : unde ma pot interesa daca exista un pv intocmit pe numele meu ? nu m-a oprit nimeni, banuiesc o abatere, dar nu sunt sigur. voi pleca din tara o perioada si as dori sa stiu daca este intocmit ceva pe numele meu, pana ajunge la Posta dureaza mult . Multumesc
La autoritatea care banuiti ca v-a intocmit PV sau la taxe si impozite locale.
Era un mcv cam la 200m in spatele meu,intre niste masini, nu am acordat o prioritate, nu stiu daca au observat , Pt orice eventualitate. Deci de la politia rutiera as putea afla ceva?
Teoretic da, practic nu se vor deranja sa caute in baza de date si va vor spune sa asteptati acasa PV (mai mult ca sigur asa va fi reactia lor).
dar nu ar fi trebuit sa vina dupa mine daca observau aceasta abatere? nu am mai auzit sa trimita suspendare de permis prin posta . sau ma insel eu
Cand nerespectarea regulilor de circulatie se constata cu un mijloc de inregistrare certificat si omologat se pot dispune toate sanctiunile prevazute in codul rutier, se trimite acasa o notificare prin care trebuie comunicate datele de identificare ale persoanei care a condus in data de pe drumul X si apoi se trimite procesul verbal prin posta.

Doar nu ati fi dorit sa porneasca masina de politie cu sirena in functiune si sa va urmareasca pana va opreste!:) Eventual sa traga si cateva focuri in cauciucuri!;)

Parerea mea este sa nu are rost sa faceti investigatii pe cont propriu, asteptati linistit procesul verbal prin posta, daca vine vine daca nu vine nu vine. Poate mancau gogosi si nu v-au observat. Nici pescarii nu prin toti pestii din balta.

Daca plecati din tara rugati un vecin sa urmareasca cutia postala sau vorbiti cu factorul postal sa lasa plicul la un vecin care sa va informeze apoi despre sosirea cadoului. Daca va simtiti cu musca pe caciula ca nu ati acordat prioritate, la ce , pieton sau masina?, platiti amenda in 2 zile lucratoare la 1/2 prin ghiseul virtual iar permisul il veti preda cand va veti intoarce acasa, daca va fi cazul bineinteles. Eventual trimiteti atunci un mail politiei in care explicati ca nu sunteti in tara si ca va intoarceti peste 10 ani si sa va propuna o solutie.