avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1654 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data pensionare

Cu o vechime in munca de 33 ani si 11 ani /3luni/3zile de lucru in Gruapa a II - a de munca , n. 1960 mai 2 , cand m-as putea pensiona anticipat ?

Va multumesc si astept un raspuns






Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 16:07, 30 Martie 2014
1. Pentru o femeie nascuta in luna mai 1960 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 9 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru anii lucrati in gr. a II-a de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 2 ani (61/9 - 2/0 = 59 de ani si 9 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 2 ani si 9 luni (33/11 + 2/9 = 36 de ani si 8 luni).

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 59 de ani si 9 luni, in februarie 2020;
- pensie anticipata partiala, la 56 de ani si 9 luni, in februarie 2017.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Data pensionare suciueugenia suciueugenia data nasterii 05 09 1960 stagiu cotizare 34 ani 11 ani gr II As dori sa stiu cand as putea iesi la pensie ! Multumesc anticipat !:( (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partiala si pensie pentru limita de varsta feliciatimisoara feliciatimisoara ma numesc felicia sunt nascuta in 1958 11 12 ,am 34 ani de munca ,dorec foarte mult sa ies la pensie ,anticipat si apoi la drept ,desi ca am grupa a 2 ,am ... (vezi toată discuția)
Grupa a ii-a mirena64 mirena64 Am o varsta de 50 de ani si o vechime totala in munca de 31 de ani din care 11 ani in grupa a II a .Cu cat scade varsta de pensionare ? Multumesc . (vezi toată discuția)