Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data pensionare

Cu o vechime in munca de 33 ani si 11 ani /3luni/3zile de lucru in Gruapa a II - a de munca , n. 1960 mai 2 , cand m-as putea pensiona anticipat ?

Va multumesc si astept un raspuns

1. Pentru o femeie nascuta in luna mai 1960 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 9 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru anii lucrati in gr. a II-a de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 2 ani (61/9 - 2/0 = 59 de ani si 9 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 2 ani si 9 luni (33/11 + 2/9 = 36 de ani si 8 luni).

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 59 de ani si 9 luni, in februarie 2020;
- pensie anticipata partiala, la 56 de ani si 9 luni, in februarie 2017.