Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... probleme
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

probleme

Bunicul meu, a vandut in 1963 o casa si grajd. Avem actul de vanzare cumparare, in care scrie ca terenul aferent casei si grajdului nu face obiectul vanzarii. Totusi, pe langa casa si grajd, cumparatorul a avut curte si gradina. De ceva timp, parintii mei au fost pusi in posesie prin ordin executoriu, pe teren, dar mai sunt de recuperat (eliberat ) 8 ari, aferenti casei, grajdului si altor "cotete" pe care cumparatorii le-au construit. Primarul din sat vrea sa ii faca acte de proprietate pe 5 ari zice ca asa e legea, dar nici pe ai mei nu-i despagubeste sau sa le dea pamant in alta parte. Cum e corect?
Doina Elena, Consultant resurse umane
namiru a scris:

Cum e corect?

Eu cred ca acel care a cumparat casa, a cumparat-o pe pamant si nu in aer. Pe vremea aceea nu se faceau acte pe pamant pentru ca era pamantul CAP-ului si trebuia sa faca oamenii munca la CAP pentru a folosi acel "loc tip". Dar cei care au vandut au primit o suma de bani care acoperea pretul casei dar si al gradinii cu pomi, vita de vie, izvor, fantana, etc. Vedeti ca nu e drept acum, ca s-au schimbat legile sa-i punem pe oameni sa-si ia casa in spate!?
Parintii mei au vandut in aceeasi perioada casa si cunosc situatia. Dupa revolutie unii (in situatii asemanatoare) au inceput sa le faca probleme cumparatorilor. Parintii mei nu au cerut nimic de la cumparatori deoarece atunci cand au vandut, casa valora o suma de ban,i dar cu tot cu pamant (care nu e consemnat in actul de vanzare) pretul a fost dublu, asa ca i-a ajutat acum fara nici o pretentie sa devina proprietari si pe pamant.
Scuze, daca nu avem aceeasi parere!
Adriantot, moderator
Problema este ca si acea portiunea de pamant apare in titlul de proprietate al parintilor mei cu toate ca el este in stapanire la altcineva. ani la randul s-a platit impozit pe el. toata lumea si-a recuperat pamantul, nu se poate face cadou.