Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Dobandire calitate avocat definitiv
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Dobandire calitate avocat definitiv

buna ziua

mai este valabila precizarea referiotare la persoanele care pana la data sustinerii examenului de primire in profesia de avocat au indeplinit functia de judecator, procuror, notar public, consilier juridic sau jurisconsult timp de 5 ani, ca dobandesc, calitatea de avocat definitiv, fara sustinerea examenului de definitivare cu conditia promovarii examenului de definitivat in profesia din care provin?:O

multumesc

Da
Legea nr. 51/1995
Art. 20
5) Cel care a promovat examenul de primire in profesia de avocat si care pana la data sustinerii examenului de primire in profesia de avocat a indeplinit functia de judecator, procuror, notar public, consilier juridic sau jurisconsult timp de 5 ani, dobandeste calitatea de avocat definitiv, fara sustinerea examenului de definitivare prevazut la alin. (1), cu conditia promovarii examenului de definitivat in profesia din care provine.
Bogdan - Radu Ursu, Avocat
va multumesc mult.

O zi frumoasa.
Buna ziua Dl. Avocat Ursu,

Am indeplinit functie de Consilier Juridic incepand cu luna mai 2008 si pana in decembrie 2014, fapt dovedit prin carnetul de munca si adeverinte de vechime de la angajator.

In octombrie 2010 am sustinut cu succes examenul de definitivat in profesia de Consilier juridic.

Am emigrat in Germania in ianuarie 2014 si nu am mai practicat profesia.

Acum doresc sa sustin examenul de primire in profesia de avocat si apoi sa fiu inscrisa in tabloul avocatilor definitivi cu scutire de examen pt. definitivi.

Am urmatoarele 2 intrebari, la care va solicit respectuos sa imi acordati un raspuns:

1. Vechimea am adunat-o in perioada 2008-2014 (neintrerupti).
Cf. Legii ,,Cel care a promovat examenul de primire în profesia de avocat şi care până la data susţinerii examenului de primire în profesia de avocat a îndeplinit funcţia de....consilier juridic sau jurisconsult timp de 5 ani"

Trebuie ca acesti 5 ani (neintrerupti) sa fie imediat inainte de inscrierea la examen sau oricand inainte (cazul meu)?

2. Ce fel de examen de primire in profesie voi sustine?
Am inteles ca nici cel de avocat stagiar si evident nici cel de avocat definitiv (sunt scutita de la acesta).