Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... admitere in barou a consilierului juridic
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

admitere in barou a consilierului juridic

In ce conditii un consilier juridic poate fi admis in barou?
Multumim!
Sa aveti examenul de definitivat in profesie, apoi dati examen pt. admitere in barou
Am si eu o mica completare la precizarea de mai sus a colegului, anume vechimea ceruta pentru a fi admis ca avocat definitiv.

Lege 51/1995 art. 20 (5) spune "Cel care a promovat examenul de primire în profesia de avocat şi care până la data susţinerii examenului de primire în profesia de avocat a îndeplinit funcţia de judecător, procuror, notar public, consilier juridic sau jurisconsult timp de 5 ani, dobândeşte calitatea de avocat definitiv, fără susţinerea examenului de definitivare prevăzut la alin. (1), cu condiţia promovării examenului de definitivat în profesia din care provine."

Mult succes,

Dana