Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Juridic - intrare in barou
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Juridic - intrare in barou

Buna ziua ,daca am o vechime de 13 ani in functia de consilier juridic ,pentru a deveni avocat cu drepturi depline ,trebuie sa fac stagiul ? sa dau examen ptr.definitivat ?,s-au ma pot inscrie direct in barou?multumesc.
Dati examen direct pentru avocat definitiv. Trebuie insa sa fi fost insa inscris in Corpul Consilierilor Juridici.
Art. 20 alin 5 Lg. 51/1995 - Cel care a promovat examenul de primire in profesia de avocat si care pana la data sustinerii examenului de primire in profesia de avocat a indeplinit functia de judecator, procuror, notar public, consilier juridic sau jurisconsult timp de 5 ani, dobandeste calitatea de avocat definitiv, fara sustinerea examenului de definitivare prevazut la alin. (1), cu conditia promovarii examenului de definitivat in profesia din care provine.